Свържи се с нас

Култура

Лазарнята в село Гарван – празник на любителското творчество

Published

on

Лазарните са характерни празници-събори на населението от габровския край, които се провеждали в миналото веднага след Великден. В габровското село Гарван денят за събора е бил на Томина неделя. Тогава хората дарявали продукти, вещи и пари в подкрепа на храма на селото, който носи името на Свети Димитър. Възстановката на празника тази година се проведе на 29 април на площада пред църквата.

В програмата участваха децата от Детска градина „Дъга”, в Габрово с два пролетни танца, танцьорите от работилницата за хора „Бяла българка” и с най-много изпълнения – домакините от танцовата формация „Гиргини” към клуба за народни танци в читалище „Христо Ботев 2008“ в село Гарван. За пръв път пред публика самодейците показаха новите си народни носии, купени по проекта „неЗабравени традиции”, който спечели съфинансиране по програмата за подкрепа и развитие на любителското творчество към Национален фонд „Култура”. Нов репертоар представи Детско-юношеския Дръм състав с ръководител Георги Георгиев.

Със своя шатра и доброволци гостува Младежкият център в Габрово. В деня на толерантността и солидарността между поколенията юношите се срещнаха и разговаряха с възрастни жени и мъже от селото, които споделиха кулинарни и стопански знания, житейски уроци и личен опит.

Децата от Детска градина „Дъга” се събраха в библиотеката на читалището и се включиха в ателие за рисуване върху глина и дърво чрез нарочни шаблони. Интерес предизвика изложбата с уникални фотографии на дългогодишния учител, пътешественик и любител – фотограф Стефан Христов. Той показа над 200 снимки на природни феномени от цял свят, водопади, мостове, цветя, растения и храсти, хора и градове. Пред децата и гостите той разказа за своите интересни занимания и любопитни факти за запечатаното от неговия обектив.

Празникът събра на площада не само участници в хората, но и зрители, които бяха изкушени от общото настроение. Това допринася за публичното разпространение и популяризиране на танцовото изкуство, практикуваното в любителския състав към читалище „Христо Ботев 2008” в с. Гарван, организатор и домакин на събитието. То е част от дейностите по проекта „неЗабравени традиции”, който осигури финансово подпомагане дейностите на читалището, което работи в областта на любителското творчество и възстановяването им след епидемията. Освен участието на самодейците в три празника, се провеждат серия от разнообразни творчески работилници и ателиета в сферата на визуалните и приложно-декоративните изкуства, часто от които бяха проведени при изключителен интерес.

Подкрепата на проекта, реализиран от читалището, е насочена към поддържане и развитие на творческия потенциал на любителите в изкуствата в няколко различни културни направления – ( български народни танци, художествени работилници, ателиета в сферата на декоративно- приложните изкуства (лендарт занимания – природни картини от природни материали; ателиета за изобразително изкуство – визуални изкуства, живопис, рисуване с водни и темперни бои, рисуване върху текстил; украса на предмети за бита със семена, сено, строителни материали).

Фолклорните събори и творческите работилници, ръководени от творци-професионалисти в съответните сфери, осигуряват широк достъп до разнообразни културни дейности и привличат нови любители в тях, както и нови публики за разпространението им.

Следващото събитие, което допринася за постигането целите на проекта е Летният празник в с. Гергини, по случай деня на Света Марина. Досега самодейците участваха и в Селския мол в деня на духовния празник на Габрово – Петковден и традиционното в миналото „Сгледно хоро”.

Публикацията е по проект „неЗабравени традиции”, по програма „Възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество, Договор № LI-2022-170 15/08/2022.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица