Свържи се с нас

Култура

Община Трявна поздрави проф. Антон Дончев за 80-я му рожден ден

Published

on

Днес, 3 април, своя 80-ти рожден ден празнува проф. Антон Дончев – изключителен творец, носител на редица престижни награди, почетен гражданин на Трявна. Честито! Кметът на Ообщина Трявна Силвия Кръстева поднесе своите поздравления с официално писмо до проф. Дончев, с което отново му благодари за ценния и значим принос към развитието на културния и духовен живот на Община Трявна.

ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС

УВАЖАЕМИ  ПРОФ. ДОНЧЕВ,

Поднасям Ви своите най-искрени поздравления по случай Вашата 80-годишнина.

Много са причините всички ние да се гордеем, че творец като Вас е роден и израсъл в гр. Трявна. Но особено важни, според мен, са две неща: Вашата уникалност на творец, стъпил на българската традиция и превърнал я в космическа по измерения пластичност, както и постоянните и пълнокръвни връзки, които поддържате със своя роден град.

Благодаря Ви, че продължавате да бъдете част от духовния живот на нашата община, че подкрепяте и участвате в най-значимите наши културни събития.

Пожелавам Ви да сте жив и здрав за радост на всички ваши близки, познати и приятели. Нека творческото вдъхновение винаги Ви съпътства и чука и длетото Ви продължават да извайват неповторимите Ваши светове от хармония, топлота и светлина.

Честит юбилей!

С уважение,

СИЛВИЯ КРЪСТЕВА
Кмет на Община Трявна

За професор Антон Дончев разказваме в следващите редове, с което още веднъж честитим 80-годишния му юбилей и му пожелаваме да бъде жив и здрав, благословен и много щастлив, заобиколен от любимите си хора! Информация за неговият живот и творчество е събирана през годините от г-н Кольо Дабков – старши експерт „Култура, образование, спорт и здравеопазване“ при Община Трявна.

Професор Антон Дончев е роден на 03.04.1943 г. в гр. Трявна. Завършва Техникума по дърворезба и вътрешна архитектура в гр. Трявна. През 1969 г. се дипломира във ВИИИ „Николай Павлович” – София, специалност „Резба”при проф. Асен Василев. От 1978 г. е преподавател по същата специалност в Националната художествена академия – София. През 1984 г. става доцент, а през 1989 г. защитава хабилитационен труд за научно звание „професор”. Избиран е за председател на Съюза на българските художници. През 1980-81 г. Антон Дончев проектира и изпълнява  монументалното пано „Празник” в НДК, София, а през 1981-82 г. проектира и изпълнява  монументалното пано „Триумф”  – отново в НДК, София.

Професор Антон Дончев е носител на много и престижни награди: Първа награда от Националната изложба на декоративните изкуства; награда на Комитета за изкуство и култура; лауреат на Димитровска награда за паната „Светлина” и „Любовта на Слънцето”; награда „София” за изобразителни изкуства; Първа награда на Салона на изкуствата, Народен дворец на културата – София.

Творчеството му е своеобразно продължение на традициите на Тревненската художествена школа, претворени в уникалния му светоглед и специфични изразни средства. Модерен по дух, творчески завършен и земен, Антон Дончев е явление в съвременния духовен свят. Той обръща представите за традиционна дърворезба и без да скъсва с възрожденската традиция, я извисява до една пространствена пластичност, по-близка до автономното разбиране за скулптура. Проф. А. Дончев е едновременно подчертано самобитен, много български и заедно с това съизмерим с най-доброто в света на модерната пластичност. Творецът превръща дърворезбата в космическа вселена, където доброто и злото, светлината и мракът, реалното и нереалното се срещат и разминават в някакво апокалиптично стълпотворение. 

В дългогодишната си преподавателска дейност проф. Антон Дончев е обучил много млади художници, насърчавайки ги да открият своята творческа индивидуалност и въвеждайки ги в необятния свят на изкуството.

В родния си град проф. Антон Дончев е реализирал следните свои творби:

– Монументалното пано „Възрожденци” в читалище „Пенчо Славейков”, сега преместено в СОУ „П.Р.Славейков”;

– Резбовани тавани, стени и преградна решетка в хотел „Трявна”.

През 2009 г., по време на Втория Салон на дърворезбарското изкуство, проф. А. Дончев представи в двора на Даскаловата къща фототапети на монументалните си пана, намиращи се в Националния дворец на културата. Сега те са монтирани в двора на Старото школо в Трявна.

През 2009 г. проф. Антон Дончев беше удостоен със званието „Почетен гражданин на Трявна”.

През 2012 г. проф. Антон Дончев стана носител на наградата „Оборище”, присъждана от Сдружението на възрожденските градове и общности.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица