Свържи се с нас

Култура

„Пазителят на зеленото сърце” от Бисерка Петрова е акцент на месеца в Галерията

Published

on

Традиционно през месец март ХГ „Христо Цокев” организира Национална изложба „Пролетен салон”. В нея официално са поканени жени художнички, които внасят пролетно настроение, колорит и естетика в пространствата на музея. По този повод в рубриката „Акцент на месеца” представяме Бисерка Петрова с творбата „Пазителят на зеленото сърце”. Често пъти художествената галерия търси подобен концептуален синхрон между действията си, тъй като това е част от културната стратегия на институцията.

Пролетта е винаги символ на възраждане, пробуждане и оптимизъм- това са все качества, които се съдържат в женското начало. Избраното живописно произведение е част от пътуващата изложба „Изкуство от центъра”, която е представителна за групата на габровските художници. Проектът, реализиран от ХГ „Христо Цокев” през 2014-та година цели да популяризира творците от централна България, представяйки техните творчески търсения в страната и чужбина.

Бисерка Петрова е родом от град Горна Оряховица. Гимназиално образование получава в ССХУ за ПИ Трявна, а висше във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” със специалност Графика. През 1987 г. е назначена за редовен преподавател по Рисуване и Пластична анатомия в художествената гимназия в Трявна, която днес носи наименованието НГПИ „Тревненска школа”. Дългогодишната й преподавателска кариера дава възможност на поколения артисти да открият своето творческо верою и да получат висока професионална подготовка.

Като автор Бисерка Петрова се отличава със силно индивидуален прочит на разнообразните теми, които изследва. Произведенията й са наситени с творчески заряд, философия и не на последно място с майсторство и владеене на рисунката, цвета, графичните техники и технологии. Има над шест самостоятелни изложби. Участва в регионални, национални и международни изложби, пленери и симпозиуми. Нейни творби са притежание на частни колекции и галерии в България, Швейцария, Германия, Италия, Англия и Япония. През 2003-та година получава наградата за рисунка от биеналето в град Габрово. През 2011-та е лауреат на почетен диплом от първото биенале на рисунката в град Велико Търново.

Силната чувствителност на художничката й позволява да въздейства на много нива. Високата й грамотност и талант по отношение на рисунката, активира визуалния аспект, пленяващ с разнообразие от форми, графични ефекти и прийоми. Темите, които разработва често пъти използват езоповия език, митологията, хармонират с човешкото. Една от многото посоки на търсене на Бисерка Петрова е свързана с българската етнография, религиозното и мистичното. Понякога по-илюстративни, работите й превеждат зрителя през тайнствени пространства, древни разкази или целят да събудят, замислят, дори да предизвикат носталгия. „Пазителят на зеленото сърце” ни среща с онази красота на иносказателното, на творческия замисъл, при които минималните средства за изразяване предизвикват размисъл.

Творбата говори за убежището не само като място, осигуряващо сигурност, но и понякога представляващо затвор. Сърцето е най-финия инструмент на художника. Там са заключени мечтите, търсенията и важните въпроси. В случая, сюжетният физически затвор предполага процес и бъдеще, ако бихме могли да оприличим зеления обект в композицията на яйце (предвид формата). Това бъдеще би могло да бъде свобода и полет, и именно там се очертава позитивизмът на произведението. „Пазителят на зеленото сърце” по-скоро говори за очакване на промяна. От едно наглед скрито и затворено пространство да бъдат генерирани нови и светли хоризонти.

Конкретната творба на Бисерка Петрова притежава и редица качества на композицията, създаваща динамика и същевременно монументалност, контраст и живописност, въпреки пестеливия колорит. Отново присъстват графичните похвати, особено върху детайлите на зеления обект. Качествата и мисленето, които притежава авторката са винаги повлияни от нейната тясна специалност-графиката.

„Пазителят на зеленото сърце” ни въвежда в очакване на нещо по- добро, по-светло и свободно. Това са всъщност желанията и търсенията на изкуството отвъд формата и концепцията. Основните му цели да пробужда и вдъхновява към по-добър живот са вечни.

Автор: д-р Деян Боев.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица