Свържи се с нас

Култура

10 Азиатски приказки от Тайланд през погледа на „Хопни ми, тропни ми“ и трио „Звън“

Published

on

Имало едно време… Така започва всяка приказка… Приказка, започнала от залите за народни танци с пламенното желание на момичетата и момчетата да разказват страстно своите истории чрез българския фолклор, ритми и да рисуват своите картини с красотата на шевиците.

Под ръководството на Пламен Христов и с професионализма на доайена хореограф Беньо Пенев, танцова формация „Хопни ми , тропни ми“ от град Севлиево се завърна от 10 дневното си турне в Тайланд.

„Вълнението настъпи още с китката здравец, закичена от хората, дошли да ни изпратят. Сбогуването…, какво предстои… непозната страна… препоръки… съвети …, малко тъга… И ето вече е забравена умората от полетите със самолетите и вече очите са отворени широко за вълшебния свят на Тайланд. Чудесна организация от страна на домакините. Вкусна храна и изобилие на питейна вода бяха поднасяни постоянно.

Четири автобуса с изпълнители от 15 страни. Още в автобуса, ние българите, доказахме че сме контактен народ. Езиковата бариера падна и с китайци, индийци, поляци и заговорихме с езика на музиката и танците“, разказва участник от танцовата формация „Хопни ми , тропни ми“ и продължи със своя разказ:

Ден 1:
Настаняване в комплекс на монаси, с малки къщи за нощувка с тънки матраци и възглавници на пода… Невероятно, но много добре се спи. Може би целта на домакините е била да изпитаме техния начин на живот? Да се смирим и пречистим? Приготвяне за първия концерт в университет. Подписване на Декларацията за мир от всички лидери на международни групи. Огромна зала, елитни гости, репетиция и…. Първи голям успех! Първи две награди… Сълзи, усмивки целувки… Еуфория!

Ден 2:
Пътуване в дълбоката провинция. Близо до Камбоджа. Умората не пречи да се правят много снимки. Присъствие на служба в будистки храм. Медитация… /да поспим за 5 минути/ Дефиле на участниците с национални носии. Концерт на огромна сцена – цветна, искряща, пулсираща светлина… Отново успех! Нови приятелства, снимки. Нощувка в хотел с чудесни условия, но за кратко…

Ден 3:
Отново на път сутринта рано към Слонското село… Приказен район! Слонът е издигнат в култ, редом с Буда. Шоу със слонове, разходка с тях. Концерт! Официалните лица отново подписват декларация… Ей, това българите сме голяма работа… Вече очакват всяко наше изпълнение… Радостни викове само като чуят, че ще излезем на сцената… Нощувката е, то се подразбира, че сега трябва да сме отново в условия, в които живеят местните жители. Настаняват ни във фермерска къща на 50 -100 метра от семейство слонове.. Много забавно!

Ден 4.
Рано на път! Предстоящо посещение в будистки храм . Религиозен празник, на който се раздава храна на жителите и местния управник хвърля пари и лакомства. Приготвяне за дефиле и концерт. Определено българските песни и хора много ги харесват! Вече разпознават „Рум дум дум” на трио Звън , а танцът Дайчово стана хит! Дните до края на турнето се запазват с редуването на концерти, дефилета, посещения на красиви места и надграждане на успехи и приятелства. Богат снимков и видео материал ще допълнят тази информация. Всеки един от състава даде силите и сърцето си да се случат нещата по най- добрият начин. Трайни приятелства ще останат в годините, а ние, след онази приказка по Босфора и след тези азиатски приказки ще продължим да разказваме, пишем и рисуваме нови цветни и красиви истории.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица