Свържи се с нас

Култура

Държавният архив в Габрово отбеляза професионалния си празник (снимки)

Published

on

С представянето на документалния филм „Моят учител”, посветен на големия краевед Илия Габровски, дигиталната изложба „Да дариш памет“ и награждаване на новите дарители през годината, Държавен архив – Габрово отбеляза професионалния си празник – 10 октомври.

Това се случи вчера на тържествено събитие, състояло се в Художествената галерия „Христо Цокев“, което бе посветено на 71 години от началото на организираното архивно дело у нас. Празникът бе уважен от много гости, приятели, съмишленици и партньори на архивистите.

Пред присъстващите началникът на Държавен архив – Габрово Цветомира Койчева припомни фактите около основополагането на българските държавни архиви като институция през 1951 г. Архивът в Габрово обаче е създаден малко по-късно, едва през 1959 г, тъй като това е обвързано със създаването на габровския окръг по онова време.

В своето обръщение Цветомира Койчева благодари на своите настоящи и бивши колеги, обръщайки се с думи на уважение към тях. Младият екип на Архива в Габрово се състои от четирима души, на които тя поименно изказа своята благодарност за отдадеността, с която вършат и се справят със своята работа.

Професионалният празник на архивистите бе уважен от областния управител на Габрово Кристина Сидорова, заместник – кмета на Габрово Невена Минева, директорите на Национален музей на образованието – Габрово Любка Тинчева и на Регионален исторически музей – Габрово Богдан Андреев, на Историческия музей в Дряново Иван Христов, на Национална Априловска гимназия Елвира Христова, завеждащ връзки с обществеността на Община Дряново Калоян Димитров, началник-отдел на Статистическото бюро в Габрово Георги Цветков, председателя на СБУ – Габрово Ренета Радичкова, представители на Музея „“Дом на хумора и сатирата“, доскорошни ръководители на Архива – Юлия Бързакова и Стефка Василева, бивши техни колеги, ЖБД „Майчина грижа”, Туристическо дружество „Узана” – Габрово, Ротари клуб – Габрово, РК „Цанко Дюстабанов”, много дарители и приятели.

Акцентът в празника бе срещата и награждаването на новите дарители на Архива. По време на събитието бяха отличени: Вела Лазарова – журналист, за дарените от нея творчески документи и документи, свързани с културния живот и история на Габрово и региона. Ръководителят на културни институции в Габрово, учител и публицист Делина Дисанска бе наградена, заради дарението на личния си архив.

На празника своята награда получи и Виктория Петрова – педагог и театрален режисьор, дарила личния си архив.

Бившият футболист и треньор Стоян Ацаров, дарил лични документи от спортната си дейност у нас и в Китай, също бе сред получилите признание.

Живеещата в София Цветанка Петрова, дарила личния архив на своя съпруг проф. Петър Петров – световно известен учен, хидрогеолог, бе отлична. Грамотата ѝ получи Милка Пурел, съдействала за постъпването на документите в Архива.

Пенка Даскалова – дарила личните архиви на известните габровски лекари д-р Светослав Джеров, неин дядо и д-р Илия Петров – неин баща, Радка Ангелова – дарила голяма масив документи на Дом на културата „Емануил Манолов” – Габрово, семейство Десислава и Вълко Пингелови, фирма „Перфект”, за безвъзмездно дигитализираните от тях киноленти, съхранявани във фондовете на габровския архив, и Геньо Генев – дарил голяма част от своя личен архив включително грамоти и отличия за принос в танцовото изкуство, от участия в празници, фолклорни събори и фестивали, конкурси за народен хумор, кореспонденция, биографични документи и др., също бяха получилите грамота.

При награждаването бе представена дигиталната изложба „Да дариш памет”, с включени част от най-ценните отличени дарения. Пенка Даскалова допълни ценното си дарение с уникална снимка на Втория випуск на медицинския факултет при Софийския университет от 1925 г., сред които е и дядо ѝ д-р Светослав Джеров, а Стоян Ацаров предаде сови отличия от спортната си кариера като скиор.

Тържеството на Архив продължи с връчване на делото на фонда на Ротари клуб – Габрово на Анна Димитрова – президент на Клуба, мандат 2022/2023.

Празничната програма завърши с излъчването на филма „Моят учител”, посветен на краеведа Илия Габровски и дигитализиран от Перфект – Габрово.

„Поздравления получихме и от колегите от Специализиран мзуей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, от нашите дарители, читатели и приятели Татяна Цанкова, Илко Илиев, Петър Тоцев, Силвия Рангелова, Цветомир Цанков, д-р Емануил Енев, Даниела Цонева, Пенка Петрова, Борис Контохов, Ани Кесарева, Венета Козарева и др.

Благодарим на всички личности, които дариха личните си документи, с убеждението, че Държавен архив – Габрово е мястото, където те не само ще бъдат запазени, но и ще бъдат обработени, използвани от читатели, популяризирани в изложби и издание, че ще стигнат до следващото поколение, за да им разкажат интересни истории от миналото на Габрово и Габровско.

Така ще пренесем в бъдещето духовната енергия на нацията ни и хората, които я съставляват – в миналото и днес“, каза още началникът на ДА – Габрово Цветомира Койчева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица