

Култура
Творците от пленера по живопис в Боженци отвориха врати за публики

Голям зрителски интерес предизвика Денят на отворените врати, който беше едно от съпътстващите събития в Международния пленер по живопис „Боженци”. Туристи и посетители на архитектурния резерват наблюдаваха част от творческия процес на артистите. Сред гостите имаше ученици и студенти, които проведоха професионални разговори с Любен Генов – председател на СБХ, за различни техники и изразни средства. Много от зрителите проявиха желание да си закупят някои от картините и да посетят габровската художествена галерия, провокирани от работата на участниците в пленера.

За местните жители това беше възможност да се докоснат до изкуство в реална среда. Често поради възрастта си и отдалеченост от града, те нe могат да посещават галерии и музеи. Форумът по живопис на открито им предоставя свободен и неограничен достъп до културно събитие. От разговора си с художниците, те научиха за новите тенденции във визуалните изкуства, които съвременните творци ползват, за да пресъздадат идеите си. Някои от жителите на с. Боженци си спомниха за отминали художествени срещи и участници.

В петия ден на пленера, артистите посетиха РЕМО „Етър” и Соколския манастир, природните забележителности край града със съдействието на Община Габрово – съорганизатор на творческата резиденция „Боженци”.

Ето какво споделят някои от участниците за пленера:

Рой Плейстоу, Великобритания: „Фантастична е организацията на събитието, много добра атмосфера, която позволява да се работи спокойно. Срещнах много добри художници, с които станахме приятели. Като цяло предпочитам двата типа работа – в студио и на открито. Откакто съм в Боженци да рисувам на открито за мен е удоволствие. В базата на СБХ има осигурени материали за художниците, което много ни улеснява.”

Лаура Димитрова, България: „За първи път съм в Боженци. Наистина това е прекрасно място, което местните хора се опитват да запазят автентично. Работим в тишина и спокойствие, които ни позволяват да се съсредоточим върху своята работа. Това е много приятно, защото малко такива места са останали в България. Искам да поздравя организаторите за подбора на локацията. Направи ми много добро впечатление, че хората, които посещават Боженци като туристи, проявиха силен интерес към работата ни. Посетиха ни в Деня на отворените врати в къщата на СБХ в селото, която ползваме като творческа резиденция. Някои от тях искаха да закупят творбите ни, но това не е възможно, защото ги приготвяме изцяло за пленера и изложбата, която се открива в края на форума”.
Георги Пасев, България: „Участвали сме в много международни пленери в България. Организацията в Боженци е много добра. Именно защото е международен пленер тук се сблъскват, припокриват, обогатяват много контакти с различни творци от страната и чужбина. Тук се виждат различията и приликите в творческите традиции. Така например с колегите ни от Румъния открихме колко много неща са еднакви от подготовката ни като художници. Мястото, базата, тишината, вдъхновението, които откриваме тук ни предразполагат да творим и търсим нови изразни средства. Неочаквано силен интерес имаше към Деня на отворените врати, който за нас почна рано, но пък това ни помогна да си свършим работата по-бързо и организирано.”
Таня Пасева, България: „Това е мое първо участие в Международния пленер на Боженци. Харесва ми много срещата с нови колеги, мястото за творене, тишината и спокойствието, което ни се осигурява да работим.”
Ларс Нордби, Норвегия: „Това е първото ми участие в пленер. Предпочитам да творя в студио и като цяло моите работи не са живописни, а по-скоро инсталации. Аз съм концептуален артист. Организацията на пленера е много добра.”
Марилена Япан, Румъния: „Много ми харесва мястото и за първи път участвам в международния пленер по живопис „Боженци”. Предпочитам малките групи. Атмосферата тук е много зареждаща и вдъхновяваща. Досега съм участвала в два симпозиума в България – в Обзор и София.”
Изложбата с творбите от Международния пленер по живопис „Боженци” 2022 ще бъде открита на 2 септември, от 18.00 часа в ХГ „Христо Цокев” в Габрово в присъствието на художниците.
Организатори на форума са Художествена галерия „Христо Цокев”, Съюзът на българските художници и Община Габрово в партньорство с МАИР „Боженци”.
Тазгодишното издание на пленера се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ чрез проект по „Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти“, 2022.
Автор: Меглена Златева
ХГ „Христо Цокев” – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 7 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 7 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Любопитнопреди 7 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!