

Култура
Международен хоров конкурс и фестивал „Антонио Вивалди“ в Габрово

НЧ „Априлов-Палаузов – 1861”, Музикалната асоциация „Антонио Вивалди“ град Карпениси – Гърция и Община Габрово Ви канят на XI Хоров фестивал и конкурс „Антонио Вивалди“, който ще се състои в зала „Възраждане“ на 24 и 25 юни.
В тазгодишната международна проява участие ще вземат Паджаджаран Университетски Хор, Бендунг Сити, Западна Джава – Индонезия, Камерен хор „Вокс Енимь“, Рига – Латвия, Смесен хор „Априлов – Палаузов“ Габрово, Хор Голдън Гейт, Сан Франциско, Калифорния – Съединени Американски Щати и Хор на варненските учители.
Официалното откриване на фестивала, със съпътстващия конкурс ще бъде на 24 юни, от 18.30 часа, а в първата фестивална вечер ще можем да се насладим на творческата изява на Университетски хор от Индонезия и Камерен хор от Латвия.
На 25 юни предстои втората конкурсна и фестивална вечер, която ще започне в 19.00 часа с участието на Смесен хор „Априлов – Палаузов“ Габрово, Американски хор от Сан Франциско и Хор на варненските учители и ще завърши с награждаване на заслужилите участници.

Смесеният Университетски Хор Паджаджаран, Индонезия е студентска организация, създадена през 1978 г. и е един от най-добрите хорове в Индонезия. През 2017 г. Университетският хор Паджаджаран печели 1-во място в категория Фолклор, 2-ро – в категория Смесени хорове и Специалната награда за най-добра интерпретация на Брамс на 52-рия международен конкурс за хорово пеене през 2017 г. Шпитал ан дер Драу, Австрия. Хорът печели голямата награда в 7-ия международен хоров фестивал в Бали в категория смесени хорове и специалната награда на журито. През 2019 г. е номиниран на 67-ия международен конкурс Полифонико „Гуидо Д’Арецо“ като му е присъдено 1-во място в категория Духовна Музика, 2-ро място в категория Монографска Програма и 3-то място в Задължителната Категория за Смесени Хорове. Хорът взема участия в различни значими национални и международни събития и изяви.
Камерният хор „Вокс Енимь“, Рига – Латвия е основан през 2008 г. от диригента Синдия Друва и през следващата година ще отпразнува своята 15-та годишнина. Воден и вдъхновяван от музика, хор „Вокс Енимь“ подготвя различни програми, организира концерти и участва във фестивали. Продуцирал е различни концертни предавания в сътрудничество с много музиканти, хореографи и артисти, използвайки вълнуващи начини за разкриване на посланието на музиката. Значителна част от репертоара е съвременна музика, често написана от латвийски композитори, но също и църковна музика от различни периоди. Постигнал е и забележителни резултати с участието си в повече от 10 международни хорови конкурса.
Хор Голдън Гейт, Калифорния – Съединени Американски Щати е ансамбъл, съчетаващ два хора от района на залива Сан Франциско в Калифорния: Хора на възпитаниците на Калифорнийския университет в Бъркли и Първия Унитариански Универсалистки Църковен хор в Сан Франциско. Тези два хора, от противоположните страни на залива, често се обединяват при турнета и участия в големи хорови изяви, тъй като имат един и същ ръководител. Д-р Марк Съмнър ръководи двата състава, състоящи се съответно от 120 и 50 хористи, повече от 23 години и заедно са обиколили Трансилвания (домът на Унитаризма) 4 пъти, Южна Африка, Нова Зеландия и Куба. Броят на хоровите турнета е над 40, в които участват и хористи от бивши хорове, започнали своята кариера в Ланкастър, Тексас преди 44 години.
Хорът на Варненските учители произлиза от женска хорова група, създадена през далечната 1951 г. За първи диригент е поканен варненският композитор Любен Тодоров. Заслуга за развитието и израстването на хора в различните периоди от неговото съществуване имат известни диригенти, композитори и музикални педагози във Варна и страната. Първоначално женският хор обединява учители-музиканти от всички варненски училища, детски градини и университети. От 1988 г. хорът прераства в смесен хор. В своята творческа история той популяризира хоровата музика както в България, така и в чужбина. Понастоящем диригент на Хора на Варненските учители е Веселина Маринова, а пианист – Боян Бъчваров.
Смесеният хор “Априлов – Палаузов” е основан през 1949 год. като част от дейността на НЧ “Априлов – Палаузов” – Габрово. Участва с успех в Международните хорови фестивали в Кефалония – Гърция /1992 год./, Камерино – Италия /2001 г. – бронзово отличие/, Влахово Бржези – Чехия /2002 г. – награда за най-добър млад диригент/, Фано – Италия /2003 год./, Анталия – Турция /2005 г./, Сопот – Полша /2006 г. – трета награда/ , Римини – Италия /2007 г./, Охрид – Македония/2008 г./ и Анталия – Турция /2009 г. – трета награда/, Карпениси – Гърция / 2011 г. – второ място и сребърен медал /, Лидо ди Йезоло – Италия и Могильов – Белорусия / 2012 г., Ааст – Белгия /2013 г. Прага – Чехия /2014 г., Охрид – Македония /2015 г./, Катерини Паралия – Гърция /2016 г./, Бар – Черна гора /2017 г./, Дурас – Албания /2018 г./, Чанаккале – Турция /2019 г./. В продължение на над седем десетилетия хорът е изнесъл стотици концерти и е натрупал сложен и разнообразен репертоар – предкласика, класически произведения, съвременна музика, църковнославянски песнопения, произведения от български композитори.
За дългогодишната си творческа и концертна дейност и по случай 65 години от неговото създаване, Смесеният хор “Априлов – Палаузов” е отличен с „Почетния знак” на гр. Габрово, а през 2019 г. с Тържествен Концерт – спектакъл отбеляза своя 70 годишен юбилей.
Входът за всички концерти е свободен.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста