

Култура
Тържествен Академичен съвет в ТУ-Габрово по случай 24 май

Тържествен Академичен съвет, посветен на Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост, събра отново академичната и студентската общност в Библиотеката на Технически университет – Габрово. Традиция от години, която се спазва и днес, и която отдава заслужена почит на изявени студенти, преподаватели и служители на университета.

В началото на церемонията Великотърновския митрополит Григорий отправи своя благослов, а проф. Железаров, ректор на ТУ-Габрово, произнесе тържествено слово. Доцент Ива Трифонова от Кирило-методиевския научен център при БАН също поздрави присъстващите и направи детайлен преглед на историческите факти около празника 24 май и делото на Светите братя Кирил и Методий.

Събитието беше уважено от областния управител Ралица Манолова и заместник – кмета на Община Габрово Невена Минева.
„Радвам се, че ни събира толкова хубав повод като днешния. Делят ни няколко дена от светлия празник 24 май, за който чухме толкова много днес – за историята, за символиката, за това, което носи като послание и за това, което чрез него предаваме на поколенията.
Почитаме Светите братя, делото им, писмеността ни! На тях и учениците им дължим превръщането ни от езически в християнски, просветен и образован народ. Като мисионери те създават първия духовен мост за сближаване между народите, убедени, че „целият свят е едно неделимо цяло“, че „няма малки и големи народи“, че „слънцето свети еднакво за всички“.

Силата на буквите и словото винаги са били използвани дори и в тежки времена – тя подготвя народа ни за свобода, развива новобългарското образование, издига духа и културата на хората, за да станат достойни за по-добри съдбини. В сложни времена, като днешните, силата на буквите ни е изключително нужна. За да търсим развитие, просперитет, обединение. Нека ни окриляват думите на химна „Върви народе, възродени…!“ И както се пее – „Напред, науката е слънце“ – така и нашият университет да свети силно с науката, която създава и да разпръсква лъчите си навред, за да създава едно по-добро бъдеще.

Бъдеще, в което искаме да живеем, което вярваме, че ще бъде добро и за децата ни. Благодаря на всички – на ръководството на Университета, на Негово Преосвещенство, на студентите, на преподавателите, на гостите, които днес са тук, защото заедно споделяме желанието си да развиваме науката и нашето бъдеще.

Вярвам, че отличените днес ще са тези, които ще разпръскват светлината на знанието и ще помагат за това светът да става по – добър и по – красив. Честит празник!“, каза в своето приветствие Ралица Манолова.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 6 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Културапреди 6 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 6 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Любопитнопреди 6 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май
-
Културапреди 3 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 3 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Кримипреди 6 дни
Инсп. Божинов пред абитуриенти: Управлението на автомобил е огромна отговорност!
-
Културапреди 3 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“