Свържи се с нас

Култура

Две журита ще присъждат награди в „Соло акт“ фест

Published

on

За първи път два журиращи състава ще присъждат наградите от Международния фестивал на монодрамата „Соло акт“ в Габрово. Габровският театър, който е организатор на събитието, е поканил петчленно професионално жури от експерти в областта на театъра и културата. Другото жури е алтернативно и в него влизат трима местни журналисти. Двата журиращи състава ще се допълват в преценката си за спектаклите и ще работят независимо един от друг.

„Соло акт“ започва на 2 април с официално откриване от 18.00 часа на сцената на Драматичен театър „Рачо Стоянов“. Начало ще даде спектакълът „Аз победих“ на режисьорката Ана Батева. В главната роля влиза Мартина Пенева. Постановката е по текста на Ярослава Пулинович. Обявеният в програмата моноспектакъл „Мечтата на Наташа“, също по пиеса на Пулинович, няма да се състои. Зрителите ще имат възможност да видят неговото продължение в представлението „Аз победих“. Историите в двете постановки са независими една от друга. Това, което ги свързва, е темата за възпитанието на децата. Фестивалът ще продължи до 7 април на четири сцени в града: габровския театър, Държавен куклен театър – Габрово, зала „Възраждане“ и спортна зала „Орловец“.

В състава на професионалното жури влизат театроведите Емилия Илиева и Людмила Оспадова, Алфидин Ахмедов – директор на Държавен куклен театър – Габрово, Иван Христов и Даница Янакиева.

Емилия Илиева е завършила театрознание в НАТФИЗ. Има опит в организирането на Международния театрален фестивал в Сибиу, Румъния. Била е сътрудник към фестивалните бюлетини на Международните театрални фестивали „Варненско лято“ и „Друмеви театрални празници. Нова българска драма“. Работила е като журналист за предаването „Без маски“ по радио „Алма матер“. Работила е в Младежки театър „Николай Бинев“ като младши експерт по маркетинг и реклама.

Людмила Оспадова е драматург и театровед от Николаевския драматичен театър от Украйна. Тя е част от групата жени-бежанци от Николаевския театър, намерили убежище в Габрово.

Алфидин Ахмедов е директор на Държавен куклен театър – Габрово от 2020 г. Завършил е актьорско майсторство за драматичен театър и магистратура по „Мениджмънт в сценичните изкуства“ в НАТФИЗ. Като актьор е работил в Сатиричния театър и в Младежкия театър. Ръководил е „Продажби и маркетинг“ в Музикално-драматичния театър във Велико Търново.

Иван Христов е един от създателите на литературния сайт „Тетрадката“. По образование е историк. Занимава се с поезия и е един от авторите на сайта „Тетрадката“. Даница Янакиева е общински съветник от Общински съвет – Габрово. Има любителски опит от театралните школи. Заместник-председател е на фондация „Габрово – преди и сега”.

Професионалното жури ще определи носителите на шест награди в пет категории. Наградите са: „Изкуството на актьора в моноспектакъла“ – присъжда се за мъжка и женска роля; „Изкуството на режисьора в моноспектакъла“; „Изкуството на художника в моноспектакъла“; „Изкуството на композитора в моноспектакъла“ и „Най-добър спектакъл“. Наградите ще бъдат статуетка с новия символ на фестивала – петел, и парична сума. Международният фестивал на монодрамата „Соло акт“ е вписан в Методиката на Министерство на културата за разпределяне на средствата от Закона за закрила и развитие на културата. Това означава, че наградените представители на държавни културни институти ще получат допълнителна парична сума за участието си във фестивала.

Алтернативното жури на журналистите ще връчи една награда – „Гласът на медиите“. Тяхната преценка ще е независима от избора на професионалното жури.

Публиката също няма да остане безучастна, а ще определи своя фаворит сред постановките чрез гласуване. Тяхната награда ще бъде „Гласът на публиката“. Всички участници във фестивала „Соло акт“ ще бъдат отличени с грамоти.

Цялата програма на събитието може да бъде видяна на интернет страницата на габровския драматичен театър.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Култура

Нови информационни източници ще закупи Библиотеката

Published

on

Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.

Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.

Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица