

Култура
Новият брой на „Денница“ беше представен в НАГ
В Актовата зала на Национална Априловска гимназия тържествено беше представен новият юбилеен брой на хуманитарния сборник „Денница“. Изданието събира в себе си текстове на бивши и настоящи „априловци“ на пет езика – български, руски, английски, немски и френски от над 60 автори.

Текстовете са разделени на седем цикъла: Пътуващият, Менторът, Вестителят, Пазачът на портата, Променящият формата си, Даровете на мъдростта и Сянката. Всеки цикъл и автор бяха представени от различни учители, взели участие в създаването на „Денница“-та.

Събитието премина в атмосфера на празничност и артистичност, с прекрасни музикални изпълнения, а по същество беше отлично замислено, изпращайки до присъстващите внушителна по обем информация, творческа енергия, индивидуални и общочовешки послания.
Директорът на Национална Априловска гимназия Елвира Христова сподели, че сборникът е „книга за пътуващите от пътуващите“. По думите ѝ днешната „Денница“ – наследник на 180-годишна традиция и на своя собствен 30-годишен път (първият брой излиза през 1991 година), побира между кориците си вестители, бдителни пазачи, мъдруващи и преминаващи граница, надникващи отвъд сянката или наставляващи. Все крачещи и мислещи хора, които показват, че в пътуването си човекът расте.

„Родителят“ на седемте цикъла в последното издание на „Денница“ е преподавателят Стефка Костадинова, а заедно с нея работи цял екип от редактори, коректори, илюстратори и оформители: Анна Маринова, Анна Сапунджиева, Владилена Катевска, Деница Парахулева, Иво Тепавски, Елвира Христова, Емилия Антонова, Иванка Димова, Катерина Михайлова, Маазат Чаринова, Марияна Ангелова, Милена Тодорова, Младен Александров, Паулина Мартинова, Пенка Петрова, Росица Русева, Силвия Стоянова, Снежана Рачевиц, Стефка Костадинова, Мириан Методиева, Анелия Пенева, Петя Савчева, Александър Бинчев.

Преподавателят по български език и литература, английски език и бивш директор на гимназията Анна Маринова припомни историята за тримата каменоделци, която е актуална не само за учителите, учениците, гимназията и сборника, а за всеки от нас. „Човек видял трима каменоделци да дялкат камъни и ги попитал какво правят. Първият измъчено казал: „Цял ден дялкам, за да си изкарам прехраната“, вторият гордо отвърнал: „Аз съм най-добрият каменоделец в района“, а третият казал: „Аз участвам в съграждането на храма“.
В 30-годишното си съществуване сборникът побира имената на десетки Априлови възпитаници, днес успешно реализирани учени, изследователи, юристи, лекари, педагози, които градят своето и общото ни бъдеще, но никога не напускат Априловата общност, в която са се припознали като третия каменоделец.

На представянето на новия брой на „Денница“ присъства доц. д-р Александра Антонова от Института за литература към БАН. Тя определи изданието като „разножанров, разноезичен и разнопоколенчески сборник, в който взаимно си сътрудничат Пътят и Традицията“, а НАГ – като „висока трибуна“, която е не само образователна, но и културна институция.

Ангел Иванов, випускник 2007 г, направи аналог с днешните събития и заяви, че хуманитарният сборник е „бомбоубежище от войната“ за оцеляването от бездуховността и пошлостта.
Внушителен брой бяха поканените, учители, випускници, представители на културни институции. Сред уважилите събитието бяха областният управител на Габрово Ралица Манолова – възпитаник на НАГ, началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов, председателят на Съюза на българските писатели – клон Габрово Росица Кънева.
Автор: Илина Таскова,
ученик в 10 „А“ в Национална Априловска гимназия, член на Клуба по „Журналистика“.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“


Четири млади пианистки от Музикален клуб „Весела“ постигнаха изключителен успех на Международния конкурс „Вивапиано“, който се проведе на 5 и 6 април в концертните зали на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

Адриана Кънева (11 клас), Полина Флориду (10 клас), Ай Хасегава (9 клас) и Мира Русинова (8 клас) завладяха сцената със своите музикални изпълнения, които впечатлиха международното жури и им донесоха блестящи отличия – четири първи награди, три специални отличия и най-високото признание на конкурса – Гран при.
Всички четири участнички спечелиха първи награди с почти максимален брой точки, което ги нареди на върха в класирането на техните възрастови групи. Техният успех е поредното доказателство за високото ниво на подготовка и вдъхновената работа под ръководството на клавирния педагог Весела Пенева.
Носителката на Гран при – Адриана Кънева, заслужено бе отличена с най-престижната награда на конкурса. Това признание ѝ отваря възможността да се изяви като солист със симфоничен оркестър. Освен това, Адриана бе удостоена и с две специални награди: „Андрей Стоянов“ и наградата на Съюза на българските композитори.
Ай Хасегава, която съчетава с лекота музиката с успехи в химията и математиката, получи една от специалните награди – покана за концертно участие в Люксембург. Талантът и многопосочните й умения са истинско вдъхновение.

Полина Флориду впечатли журито със своя сценичен опит и умело подбран нов репертоар. Нейната конкурсна програма й донесе заслужена първа награда, която е резултат от труд, вдъхновение и артистичност.

Мира Русинова, която участва в музикални конкурси едва от една година, показа завидна подготовка и талант, като спечели първа награда с най-високия бал в своята възрастова група – 97 от възможни 100 точки!
„Невероятна е радостта ни от постигнатия прекрасен резултат и високата оценка, която журито даде за представянето на нашия музикален клуб“, сподели преподавателката Весела Пенева. „Щастие за мен и децата е да видим плодовете на вложения от нас труд! Момичетата за мен са истински герои, защото за всяко музикално състезание са необходими много, много качества, освен стабилната подготовка. Аз се гордея със своите възпитаници и искам да поздравя най-специално и сърдечно новите четири победителки от конкурса „Вивапиано“-2025, както и семействата им, които безрезервно ги подкрепят! Без съдействието на родителите, този успех би бил немислим!“, добави още тя.


Култура
Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман


Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.
Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.
Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.
Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.
Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.
Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.
Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.


Култура
Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново


Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.
Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.
Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.


-
Културапреди 7 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева
-
Новинипреди 6 дни
Пети мандат доверие за председателя на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев
-
Новинипреди 6 дни
„Ковачите“ посрещат дубъла на ЦСКА
-
Кримипреди 5 дни
Изгоря покривът на Тревненската школа
-
Кримипреди 6 дни
Голямо количество контрабанден тютюн бе иззет при акция
-
Любопитнопреди 7 дни
Конкурс за детска рисунка на тема „Вълшебен свят“
-
Новинипреди 5 дни
НГПИ „Тревненска школа“ ще поиска помощ от Междуведомствената комисия
-
Новинипреди 5 дни
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под Шипка