Свържи се с нас

Култура

Малките художници от Детски Арт център „Видима“ се стягат за годишната си изложба

Published

on

Малките художници от Детски Арт център „Видима“ в Севлиево се подготвят за изложба, посветена на Деня на детето 1 юни, съобщи тяхната ръководителка Снежана Велчева.

„Това са нашите планове, осъществяването им обаче са в пряка зависимост от Ковид-обстановката в страната“, уточни тя. – В момента се стягаме и за тази изложба. Само да са здрави децата – ще я реализираме, тъй като таланта те си го носят в себе си. „Не за първи път децата са в КОВИД-обстановка, но Слава Богу, като че ли тази година е малко по-леко, макар всички деца да бяха вкъщи – обясни тя. – Въпреки това ние се опитвахме да работим онлайн, което разбира се, няма нищо общо с нормалните часове когато децата са заедно, когато самата аз мога да следя процеса на рисуване и да им помагам. Съвсем различно е. За щастие, а и ние се надяваме, всичко това вече постепенно да отминава и ние да продължим напред с пълна пара. С децата да не сме спирали досега да работим. А тях колкото повече ги спират обстоятелствата, толкова повече им се рисува. Не знам за лошо ли или за добро те дори и вкъщи не спират да творят. Всеки знае, че децата обичат да рисуват. Имат дори по-голям мерак. Знае се, че нещо, което не можеш да правиш по някаква причина, още повече ти липсва. Въпреки това ние вече два месеца работим по различни проекти. И сме с поглед към традиционната ни годишна изложба А тя, поне за мен, е нещо задължително – хем на децата да е интересна, хем на родителите, а и на всички любители на изкуството. Ние, заедно с децата, така сме създали и нашата традиция, всяка година всичко, което представим, да е по-интересно, по-креативно, по-впечатляващо и вълнуващо. За децата вълнението е още по-голямо, разбира се. Обмислили сме какво точно трябва да покажем, за да ни стигне времето да го реализираме. Не бива да забравяме, че ни предстои и пролетната ваканция. Но смятам, че както досега, ще се справим. Освен това работим за няколко национални и международни конкурси. Скоро изпратихме колекция рисунки за Чехия – обясни Снежана Велчева.

Всяко от децата си избра тема, близка до него, която да изрази върху белия лист. „Харесва ми това, че към школата има голям интерес – постоянно при нас идват нови деца, имаме запитвания дали могат да се записват и по-малки деца. Така че, работим с пълна пара, макар много от участията ни да се провалиха, заради КОВИД епидемията. Имаме и доста сериозни проекти, чиято реализация зависи от КОВИД-обстановката не само в България, но и в Европа. Ако, както специалистите прогнозират, че през пролетта ситуацията ще се нормализира, ние ще реализираме няколкото планувани вече изложби в чужбина. Освен това от известно време, заедно с председателката на едно сдружение организираме във Виена уъркшопове с деца от българската диаспора там. Българските деца учат в събота и неделя, а и нямат странични занимания, както техните връстници у нас. Та, директорката на културния институт във Виена организира различни прояви за българските деца и ни канят да работим заедно. Тези съвместни действия са много интересни. За тази година проявата ни е планувана да се реализира преди Великден, тъй като темата ни е свързана с този сакрален български празник. За Коледа бяхме организирали изява за нашите деца. Сега идеята е за Великден проявата ни да бъде във Виена, което, разбира се, зависи как ще се развие КОВИД пандемията и дали ще бъдат отворени границите за пътуване. В противен случай нашата проява там надали ще се реализира. Ето, например сега, бях извадила рисунки, които бяха предназначени за събитие, свързано със Западните Балкани. За тази проява ние работихме почти цяла година, но събитието пропадна. Така че, ако всичко е наред и тази идея ще се осъществи. Тази година мисля, че отварят за участие и фестивала в Италия, в Берчето, за който ние всяка година пътуваме. За там вече имаме и определена дата. Но въпреки това не мога да кажа нищо категорично, докато не отидем там, на място за Международния фестивал на изкуствата за деца и младежи. Ние сме участвали в него 25 години, но от три години не сме се включвали в него. За тази година има зелен светофар за провеждането му, има определена дата и се надяваме всичко дотогава да е наред и нашите деца да се включат в проявата. Но всичко зависи от Ковид-ситуацията. Нашите творби за участие в него са готови.

Освен това и нашето Министерство на културата ни е предоставило своите витрини за изложби, а ние имаме много непоказвани творби. И чакаме с нетърпение да се нормализира обстановката, за да подновим нашите участия в страната и чужбина.

Автор: Стефка Бурмова.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Празнуваме Лазаровден!

Published

on

Лазаровден е християнски празник, посветен на Свети Лазар – един от най-близките приятели на Иисус Христос. Според Евангелието от Йоан (гл. 11:1–45), след като Лазар умира, Христос го възкресява на четвъртия ден с думите: „Лазаре, излез вън!“ – и той се изправя жив от гробницата си. Името Лазар се възприема като символ на здраве и дълголетие.

Празникът се отбелязва всяка година в съботата преди Цветница – точно осем дни преди Великден. Понеже Великден следва лунния календар, датата на Лазаровден е подвижна, но винаги се пада в събота.

Традициите на този ден са живи и до днес, най-вече чрез обичая Лазаруване. Млади момичета, наречени лазарки, се обличат в пъстри народни носии и обикалят къщите в селото. Те пеят обредни песни и отправят благословии за здраве, щастие и плодородие. В замяна, стопаните ги даряват с яйца, плодове, пари и малки подаръци. Лазарките събират и цветя, от които сплитат венци за Цветница, която се празнува на следващия ден.

Празничната атмосфера носи радост и очакване както на участничките, така и на цялата общност. В миналото се е вярвало, че мома, която не е лазарувала, няма право да се омъжи – затова за всяко момиче било важно да участва.

Зареди още

Култура

Проф. Петър Стоянович представи книгата си за Царска България

Published

on

На 10 април Историческият музей в Дряново бе домакин на представянето на книгата „Царска България (1879 – 1946) – Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” от проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието събра многобройна публика в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“, а за него пристигна единият от авторите, предизвиквайки голям интерес сред жителите и гостите на града.

Още в началото директорът на музея, Иван Христов, приветства проф. Стоянович с топли думи и го представи като един от най-уважаваните български учени, посветили работата си на Третото българско царство – период, който често остава встрани от общественото внимание, но крие в себе си множество важни уроци и истории.

Книгата не е просто сух исторически преглед. Тя оживява с образи, разкази и детайли – богат илюстративен материал от фонд „Цар Борис и царица Йоанна“, Царски дворец „Врана“ и Държавна агенция „Архиви“, които придават плътност на описанията. Страниците ѝ пазят литографии, писма, снимки, дневници, гербове, ордени – и дори дрехи и отличия на царския двор.

По време на представянето авторът подчерта, че макар изданието да разказва за малка част от новата българска история, това време е от ключово значение. След Освобождението България поема категорично своя европейски път, а монархията играе съществена роля в изграждането на модерната държава.

Проф. Стоянович говори за мястото на България в Европа в края на XIX и началото на XX век, за монархическата система на управление и за възприятието на българската царска институция от страна на Запада.

Той акцентира върху процеса на пълна българизация на царския двор при управлението на цар Борис III и позитивния образ на страната ни в междувоенния период, когато България се превръща в предпочитано място за работа и живот от много европейци – нещо, което днес звучи почти невероятно.

Интерес предизвика и темата за екологията – неочакван, но важен акцент в разказа на историка. След Освобождението България се оказва критично обезлесена, а именно цар Фердинанд започва първите целенасочени усилия за залесяване и опазване на природата. Един детайл, който често убягва, но говори за визия и отговорност към бъдещето.

Петър Стоянович отбеляза още, че трудът му, заедно с този на доц. д-р Ивайло Шалафов, обхваща близо 80% от служителите на короната. Стоянович информира присъстващите, че съвсем скоро в двореца „Врана“ ще бъде отворено пространство за посетители и ще бъде представена експозиция с лични вещи на царската династия.

Срещата в Дряново завърши с аплодисменти, автографи и обещание за нови гостувания и вълнуващи разговори за българската история.

Зареди още

Култура

„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден

Published

on

Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.

От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.

Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.

От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.

*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица