Свържи се с нас

Култура

Представиха „Габрово – джаз и още нещо, хронология-факти-събития“ на Илко Илиев

Published

on

На 21 декември, в Художествената галерия „Христо Цокев” – Габрово се състоя представянето на новата книга на Илко Илиев „„Габрово-джаз и още нещо, хронология-факти-събития”.

За габровската общественост, Илко Илиев е познат като музикант, композитор и аранжор, но не е изненада и факта, че той представи своята трета книга.

Другите му две издадени книги са „Справочник на английската терминология в популярната, танцовата и джазова музика“ (1996 г.) и „Тъга по слънчева вода“ с публицистика (2005 г.). Третата му книга е обаче неговата първа, свързана със историята на джаза в Габрово. Той я пише като действащо лице в описаните събития, във времето, в което са се случили.

Тя е първата книга, посветена на историята на габровските джазови оркестри, написана от пряк участник в повечето от тях, от активен и към настоящия момент общественик и музикант. В този смисъл Габрово отново е своебразен първенец.

Самият Илко Илиев също е габровец (нищо, че не е роден в Габрово), тук той израства като музикант, като личност, тук създава семейство. Всички описани в книгата му събития, места, личности са по документи, съхранявани в Габровския държавен архив.

За това те да са съхранени така систематично и в пълнота, заслугата е отново на Илко Илиев. Още през 2006 г. той става дарител на нашия архив, предавайки една част от документите от богатата си дейност като музикант, през следващите години, той продължава да дарява документи, които се обособяват и обработват във фонд на негово име.

Неговото съдействие за обогатяване на нашата архивна съкровищница не свършва до тук. Благодарение на добрите му контакти, семейството на именития ни съгражданин Манол Цоков дари през 2015 г. много голяма част от огромния архив на Маестрото.

Съдействието на Илко Илиев не приключи до тук, с неговото безценно професионално съдействие, самия музикален архив (партитури и щимове на състави, с участието или ръководени от М. Цоков) беше обработен и така стана достъпен за потребителите.

Отново благодарение на неговото съдействие, през 2016-2017 г. в архива постъпиха документите и на Николай Антонов – музикант, свирил в легендарния оркестър „КО”, както и в по-късни габровски джазови формации; през 2019 г. на Иван Андреев – диригент на Духов оркестър – Габрово, в годините той съдейства за даряването на документи и на Христо Питев – друг голям габровски композитор и диригент, основател на Габровския Камерен оркестър, както и на Христо Митев, също музикант в оркестър „КО”.

Благодарение на доброто ни сътрудничество и постъпилите ценни документи, снимки, плакати, грамоти и т.н. Габрово се превърна в единственото място в България, чиито държавен архив съхранява толкова много документи, свързани с историята на джаза.

А най-хубавото е, че това документално богатство е достъпно за всички, изкушени да научат повече на най-жизнерадостния музикален стил – оркестрите, фестивалите и личностите, които са в основата на успехите на Габровския джаз по света и у нас.

Свои музикални поздрави към автора изпълниха неговите колеги: Любомир Боев, Стефан Косев, Цветомир Цанков и Петко Петков. На представянето на книгата, присъстваха негови колеги от различни оркестри, в които той е свирил през годините: Ученическия оркестър към Текстилен техникум-Габрово, Биг-бенд-Габрово, Суинг дикси бенд-Габрово, както и други колеги музиканти.

Към техните спомени и поздравления към Илко Илиев се присъединиха и негови приятели, съмишленици, както и автора на корицата на книгата-художника Валентин Атанасов. На срещата присъстваха представители на Държавен архив – Габрово, Женско благотворително дружество „Майчина грижа” – Габрово, общественици и др. Бе прочетен и Поздравителен адрес до автора от Съюза на музикалните и танцови дейци в България, както и от габровската общественичка и краевед, г-жа Милка Пурел.

Илко Илиев бе поздравен и от творци-поети и музиканти, с които е работил през годините, но които нямаха възможност да присъстват лично: георги Атанасов – поет, Божидар Тухладжиев, Генчо Въртовски, Димитър Рачев – музиканти, Ани Богданова – певица. Книгата може да бъде закупена в книжарница „Том 1” в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Култура

Нови информационни източници ще закупи Библиотеката

Published

on

Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.

Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.

Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица