Свържи се с нас

Култура

Софи Марсо става мъжко момиче в „Смяна на местата”-днес, в 18.00 ч.

Published

on

Кой от нас не е мечтал поне за един ден да смени ролята си с тази на своя партньор?

Жените, отегчени от домакински задължения, жадуват за дългите съвещания и командировки на съпрузите си, а мъжете на свой ред, се чудят какво толкова правят по цял ден половинките им, та все са уморени и кисели…

Нещо подобно се случва и с героите във френския филм на режисьора Паскал Пузаду „Смяна на местата”. Ариан (въплътена на екрана от Софи Марсо) и Юго (в ролята е Дани Буун, един от най-високоплатените актьори в европейското кино) се чувстват напълно отегчени от 10-годишния си брачен живот, белязан от инерцията и рутината. Чувството, че се въртят в омагьосан кръг, засилва неразбирателството помежду им. Водени от идеята, че другата страна няма представа колко трудности преодолява всекидневно съответно тя или той, двамата съпрузи решават да разменят ролите си в семейството. Жената ще трябва да застане начело на голяма компания и да изхранва фамилията, а мъжът – да поеме грижите за децата и дома и да припечелва от дребен надомен бизнес. Но лесно ли ще се окаже да си на мястото на другия?

Френската чаровница Софи Марсо, която подобно на своите сънароднички Жюлиет Бинош и Катрин Деньов прехвърли границите на Европа и се издигна до ранга на световна кинозвезда от мегакасови хитове (в „Един свят не стига” от поредицата за суперагента Джеймс Бонд тя партнира на Пиърс Броснан, а в „Смело сърце” с Мел Гибсън играе ролята на френската принцеса Изабел), за пореден път доказва, че е част от новото поколение емблематични френски актриси и разкрива безграничния си талант в комедийния жанр.

Всъщност Марсо (истинската фамилия на която е Мапу) попада доста рано и съвсем случайно в киното – придружавайки на пробни снимки своя приятелка. Тогава Софи е едва 13-годишна, но ето че само 3 години по-късно печели престижната кинонаграда „Сезар”. Наистина впечатляващ успех за родената в малко градче край Париж тийнейджърка, дъщеря на шофьор и продавачка. По-късно кинокариерата й е белязана от скандала около връзката й с 26 години по-възрастния от нея полски режисьор Анджей Зулавски (за да заживее и работи с него, Марсо плаща огромна неустойка на филмовата си компания), в чиято съпруга и муза тя се превръща и от когото има син – Венсан. Дали и в живота Софи е склонна да играе ролята на мъжко момиче? Не знаем, но сигурно е, че е брилянтна в превъплъщението си в искрящата от жизненост комедия „Смяна на местата” – филм, наситен с много френски хумор и философски поглед към ролята на двата пола в съвместния живот на двойката…

Култура

„Габровче“ с празничен концерт в Боженци на Лазаровден

Published

on

Общинският ансамбъл „Габровче“ ще изнесе празничен фолклорен концерт за Лазаровден в архитектурно-историческия резерват „Боженци“.

От екипа на Музея канят всички почитатели на българската народна музика на мегдана в съботния 12 април от 11.00 часа. Талантливите певци и танцьори ще зарадват посетителите с пъстър букет от нашенски ритми, пролетни багри и много настроение.

Според народните поверия на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница. Момите са пременени в най-гиздавите си носии и обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.

От своя страна стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи.

*Автор: Миглена Въгленова,
Община Габрово.

Зареди още

Култура

Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“

Published

on

Четири млади пианистки от Музикален клуб „Весела“ постигнаха изключителен успех на Международния конкурс „Вивапиано“, който се проведе на 5 и 6 април в концертните зали на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

Адриана Кънева (11 клас), Полина Флориду (10 клас), Ай Хасегава (9 клас) и Мира Русинова (8 клас) завладяха сцената със своите музикални изпълнения, които впечатлиха международното жури и им донесоха блестящи отличия – четири първи награди, три специални отличия и най-високото признание на конкурса – Гран при.

Всички четири участнички спечелиха първи награди с почти максимален брой точки, което ги нареди на върха в класирането на техните възрастови групи. Техният успех е поредното доказателство за високото ниво на подготовка и вдъхновената работа под ръководството на клавирния педагог Весела Пенева.

Носителката на Гран при – Адриана Кънева, заслужено бе отличена с най-престижната награда на конкурса. Това признание ѝ отваря възможността да се изяви като солист със симфоничен оркестър. Освен това, Адриана бе удостоена и с две специални награди: „Андрей Стоянов“ и наградата на Съюза на българските композитори.

Ай Хасегава, която съчетава с лекота музиката с успехи в химията и математиката, получи една от специалните награди – покана за концертно участие в Люксембург. Талантът и многопосочните й умения са истинско вдъхновение.

Полина Флориду впечатли журито със своя сценичен опит и умело подбран нов репертоар. Нейната конкурсна програма й донесе заслужена първа награда, която е резултат от труд, вдъхновение и артистичност.

Мира Русинова, която участва в музикални конкурси едва от една година, показа завидна подготовка и талант, като спечели първа награда с най-високия бал в своята възрастова група – 97 от възможни 100 точки!

„Невероятна е радостта ни от постигнатия прекрасен резултат и високата оценка, която журито даде за представянето на нашия музикален клуб“, сподели преподавателката Весела Пенева. „Щастие за мен и децата е да видим плодовете на вложения от нас труд! Момичетата за мен са истински герои, защото за всяко музикално състезание са необходими много, много качества, освен стабилната подготовка. Аз се гордея със своите възпитаници и искам да поздравя най-специално и сърдечно новите четири победителки от конкурса „Вивапиано“-2025, както и семействата им, които безрезервно ги подкрепят! Без съдействието на родителите, този успех би бил немислим!“, добави още тя.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица