

Култура
Габровският театър представя страната на театрален фестивал в Украйна
Габровският драматичен театър ще представи България на XII-я Открит театрален фестивал „Хомо луденс“ в украинския град Николаев, който се провежда от 1 до 10 октомври 2021 г. Участието на габровската трупа ще бъде със спектакъла „Салиери“ на режисьора Петринел Гочев. То е по покана на „Николаевския академичен художествен руски драматичен театър“, който е организатор на конкурсния фестивал. Представлението ще се състои на 7 октомври от 19.00 часа местно време на голямата сцена на Николаевския театър.

В постановката участват актьорите Димо Димов – в ролята на Салиери, Таня Йоргова и Петко Петков – различни персонажи от обкръжението на Салиери, както и пианистката Инес Симеонова. Художник и сценограф на спектакъла е Гергана Лазарова – Рънкъл, а фотограф – Росина Пенчева. Представлението е създадено по пиесата „Амадеус“ на Питър Шафър в превод на Мария Змийчарова.

Първоначално замислен като моноспектакъл от режисьора, впоследствие „Салиери“ е разработен като спектакъл. Петринел Гочев и габровската трупа го създават специално за честването на Международния ден на театъра на 27 март 2020 г. в Николаевския театър. Визитата не се осъществява, заради пандемията, предизвикана от Ковид-19. Тази година ДТ „Рачо Стоянов“ ще представи постановката в конкурсната програма на XII-я фестивал „Хомо луденс“. За втори път габровският театър участва във форума в Николаев. Първото представяне беше със спектакъла „Свекърва“ на реж. Петринел Гочев през октомври 2019 г.

В „Салиери“ на ДТ „Рачо Стоянов“ има съвсем ново режисьорско преосмисляне на пиесата от Питър Шафър. Тук отсъства познатият наратив от филма „Амадеус“ на Милош Форман, в чийто център е жизнерадостната, лековата и хлапашка натура на гениалния композитор. В прочита на Гочев сюжетната линия се разгръща изцяло през погледа на Салиери – завистливия и не толкова талантлив съперник на Моцарт. Зрителите стават свидетели на житейската му изповед, душевна борба, противопоставяне на Бога и отрицание на гениалността. Разказът за Амадеус е породен от невъзможността да има разказ за Салиери без Моцарт. Това е историята на Салиери срещу Амадеус – откровена, неподправена, присмехулна, за да стигне до себепознавателния катарзис на собствената ограниченост на италиянския композитор.

В постановката са използвани музиковедски елементи – от история на музиката, теория на хармонията, които допълнително подсилват изграждането на образа на Салиери като педантичен, вманиачен до рационализъм музикант. Музиката към спектакъла се изпълнява на живо от пианистката Инес Симеонова, която е корепетитор-преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София. Включени са откъси от творчеството на Моцарт – „Дон Жуан“, „Вълшебната флейта“, „Сватбата на Фигаро“, „Реквием“, „Меса“, втора част от „ХХIII концерт за пиано“, част от сонатите. В музикалния подбор на произведенията влизат също втора част от „Концерт за пиано и оркестър“ от Антонио Салиери, кратки откъси от произведенията на Хендел, Й. С. Бах и Шопен.

Освен професионалното изпълнение на пиано, публиката ще чуе живо изпълнение от актьора Димо Димов, който играе Салиери. Като част от ролята си, той ще изпълни „Фантазия“ от Моцарт – специално разучена за спектакъла.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



Култура
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“


По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.
Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.
В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.
Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.
Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика. Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.


-
Културапреди 5 дни
Българският фолклор завладя сърцата в Бали
-
Новинипреди 6 дни
Михаил Митов: Основен ремонт на улици в част от габровските села предвижда Бюджетът
-
Културапреди 5 дни
Домът на хумора и сатирата ще отпразнува 53 години на 1 април
-
Икономикапреди 5 дни
5% отстъпка от данъка, ако бъде платен до края на март
-
Икономикапреди 6 дни
Пазарът на труда в Габровско: Над 41 хиляди заети през 2024 г
-
Културапреди 7 дни
20 години кино в Севлиево
-
Културапреди 7 дни
Историкът Пламен Павлов представи „България: кратки хроники“ в ИМ – Дряново
-
Любопитнопреди 5 дни
Габрово се подготвя да „разлае кучетата“ с традиционния карнавал през май