Свържи се с нас

Култура

Нов за габровци театър оживи Шести участък

Published

on

За трети път в края на лятото, новата атракция на „Шести участък“ в Габрово предизвика любопитството на съседи и посетители на стария квартал. Театърът на сетивата в неговите три издания (първите две се състояха в началото на лятото), безспорно бе събитие както за жителите в района, така и за самите участници в него.

Това иновативно направление в съвременното изкуство създава интерактивни спектакли, планирани за определено място. Спектакли, в които самата публика става главен герой и активен участник в творческото взаимодействие.

Сетивният театър премахва условната граница между артист и зрител, и зрителите не са просто наблюдаващи, а сътворци на преживяването. Специфичното е, че по време на „представлението“ се активират всички техни сетива – зрение, слух, обоняние, осезание и дори вкус, а това стимулира развитието на въображението, креативността и асоциативното мислене.

„Посетителите“ преминават индивидуално през специално подготвена пространствено-театрална инсталация, като за всеки един това пътуване е наситено с уникални лични емоции, провокирани от интензивни сетивни инсталации (най-често на тъмно, или с ограничено зрение).

Темата и съдържанието на трите спектакъла в Габрово бяха тясно свързани с квартал „Шести участък”. С методите на сценографията той се превърна във вълнуваща среда-лабиринт. Рано или късно, по време на близо едночасовото преживяване, всеки един от 65-те изкушени да участват, чу ударите на ковачите, усети топлината на огнищата им, попадна в полицейския участък, чието име носи квартала.

Останалото е лично преживяване, на което, ако си се отдал изцяло, те вълнува дълго след това. Организаторите са твърдо решени да продължат и не разкриват повече подробности, за да не повлияят на емоциите от преживяването на тези, които още не са го изпитали.

Ако не е сигурно, че ще има Коледно издание на сетивния театър заради ограниченията, то се знае, че ще има следващи, предназначени и адаптирани за деца. Проектът на Фондация „Зад кадър“ бе реализиран в партньорство със Сдружение „Глобал Вижън Съркъл“ и НЧ „Будителите – 2017“ и подкрепен финансово по програма „Култура“ на Община Габрово, по Приоритет „Колаборации“.

15 доброволци участваха в създаването на ситуативния лабиринт и подпомагаха доброто преживяване. Придобитите по проекта знания и умения за работа по методите на сетивния театър допринасят за популяризиране на нови форми в театъра и обогатяване на културния живот в Габрово.

Дейностите, свързани със създаването на „Театър на сетивния лабиринт“ включваха обучение и създаване на спектакъл, зададен от историята и желанието за промяна на емблематичния габровски квартал „Шести участък”. Той ще се поддържа занапред по нови сценарии и ще бъде една от регулярните атракциите в сърцето на града. Ще бъде предложен на туроператорските агенции за привличане на туристи и гости.

Екипът, ангажиран с проекта, отчита, че интересът на местната общност към представленията повлиява положително на възприятието за знаковия габровски квартал. А новият културен продукт разкрива по нестандартен начин привлекателността на квартала и възможностите за организиране и споделяне на разнообразни събития.

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица