Свържи се с нас

Култура

70 години чества Детската музикална школа при НЧ „Развитие-1870“

Published

on

70-годишен юбилей чества Детската музикална школа при народно читалище „Развитие-1870“ с празничен концерт. Поредното събитие, с което културната институция отбеляза 150-годишнина от основаването си. Тържество – празник в чест на музиката, таланта и професионализма.

С „Лунна соната” на Бетховен и „Ръченица” на Добри Христов концерта откри талантливата Стефани Тотева, възпитаничка на школата по пиано, с художествен ръководител Иглика Грънчарова. Песните „Запяла ми е черешка”, „Седнала е Гинка” и „Шарена гайда” изпълниха най-малките певци от школата по народно пеене, с преподавател Цветина Маринова.

Китаристите Калоян Костов и Дамян Иванов изсвириха „Валс за две китари” от Фернандо Карули, а „Меланхолия” от Никола Кост представи Мартин Казанджиев. Преподавателят по китара и тамбура Цветан Радков и възпитаниците му: Велизара Костова, София Цонкова, Пагане Антонова, Калоян Костов, Дамян Иванов, Владимир Николов, Александър Василев и Мартин Казанджиев поздравиха публиката с две изпълнения – „Домино” от Леополд Ферари и Валс „Венецуела”.

Чудесна бе блок програмата на класа по акордеон, тамбура и синтезатор, с преподавател Ценка Ганчева. „Кукувичка” и „Сборенка” на синтезатора изсвири Нелина Александрова, а „Тиролски валс” представи Рая Георгиева. Чешки народен танц изпълни на акордеон Христо Драганов.

„Тико-тико” и „Сватбата на феите” изсвири на синтезатор Венцислав Йонков, а с „Право хоро” се представи Тихомир Петров. Вълнуваща мелодия, с романтика, страст и хармония – „Валс” на Фредерик Шопен, на пианото изпълни Силвия Петкова. Изненадващо, минути преди началото на концерта, тазгодишният абитуриент на класа по пиано Калоян Тодоров се появи зад кулисите, за да се включи в програмата и поздрави публиката с парчето „Демони” на групата Имеджим Драгънс.

Участието му, макар че бе извън сценария, приповдигна градуса на настроението и обра овациите на присъстващите. Чувствено бе и изпълнението на патетичната соната „Рондо” на Бетховен от пианистката Лилия Апостолова. Специален гост на празничния концерт бе Анастасия Карапанчева, възпитаничка на класа по китара при читалище „Развитие”. Тя зарадва публиката с нежно изпълнение на „Капричо Арабе” от Франсиско Тарега.

С много настроение китка от песните „Щеро Калино”, „Скарали се три моми” и „Слънчице мило мамино” поднесоха по-големите певци от школата по народно пеене. На финала на концерта „Радецки марш” изпълниха Десислава Друмева и преподавателката по пиано и солфеж Светла Щерева. Чудесна кулминация, която изправи на крака публиката и предизвика бурните й аплодисменти.

А хубавата емоция, вълнението и насладата от музикалните и песенни изпълнения личеше по усмихнатите лица на зрителите в салона, откъдето се чуваха и възгласи „Браво!”, „Виртуозни изпълнения, деца!”, „Прекрасни бяхте, таланти!”. Изпълни се читалищната сцена с талант и професионализъм, когато ученици и преподаватели се събраха, за да се поздравят, че заедно реализираха грандиозен юбилеен концерт за 70-годишнина на Детската музикална школа при НЧ „Развитие-1870”.

Отправена бе благодарност към Читалищното ръководство за безрезервната подкрепа. Връчени бяха дипломи на завършилите с „Отличен” пълния курс на обучение. Поздравени бяха талантливите деца, обучаващи се в читалищните школи, за труда и любовта им към музиката, за престижните и заслужени отличия.

Сантиментален подарък – красив стенен часовник, получиха преподавателите в знак на благодарност за всеотдайния им труд и професионализъм и пожеланието за безценни моменти, докато създават таланти, много време за уроци, щастие във всяка секунда и поводи за гордост.

Нека и занапред в Детската музикална школа при читалище „Развитие” бъдат верни на максимата „Музиката дава душа на вселената, криле на ума, полет на въображението и живот на всичко!”.

Неизброими са успехите и завоеванията, наградите, медалите, участията. Много са изявените музиканти, отдавна пораснали, избрали музиката за свой професионален път, разнасящи славата на Севлиево на български и световни сцени.

Изминалите десетилетия са години на търсене и усъвършенстване, на израстване. Време, през което Детската музикална школа се е превърнала в търсена и уважавана, с авторитет и доказан професионализъм.

И гордост за НЧ „Развитие-1870” – светинята на изкуството и просвещението в Севлиево вече над 150 години!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица