Свържи се с нас

Култура

Пролетен салон 2021 в ХГ „Христо Цокев“ този петък

Published

on

Пролетният салон, организиран всяка година от Художествена галерия „Христо Цокев”, вече се превърна в една добра традиция и креативна платформа за пъддържане на професионалното творческо развитие на жени-художнички от цялата страна.

Още от 30-те години, след като бива организирана професионална асоциация на жените художнички през 1928 г., форматът на художествените изложби с изключително женско участие успява да запази своята актуалност в страната.

От такава гледна точка, салонът се организира за да подчертае колко важна е приемствеността в художествените традиции. Първото издание на Национална изложба „Пролетен салон” се провежда в Художествената галерия през 2019 година. Участие вземат 62 авторки. Двете художнички които са обявени за победителки след проведеното журиране са Деница Дакова от София със скулптурата „Десетилетие” и Димка Ставрева от Благоевград с картина „Нощ”.

Деница Дакова е един от най-изявените съвремени автори, занимаващи се с дървопластика и скулптура. В същото време, тя се реализира и като изследовател в тази област в НХА.

Димка Ставрева се занимава с живопис. Тя е от младото поколение на българските художници имащи свой собствен разпознаваем стил, и в същото време, прокарващи нови посоки в творческите си търсения. През 2008 г. завършва ЮЗУ „Неофит Рилски“ в гр. Благоевград, при проф. Игнат Игнатов. От 2016 г. е член на СБХ, секция „Живопис“ и участва активно в пленерната и изложбена дейност в страната.

Във второто издание на Пролетния салон участие вземат 95 авторки със 149 творби. Наградите биват присъдени съответно на две художнички: Наташа Ноева с картината „Далечен бряг” и Виолета Апостолова с графиките „Вяра I” и „Вяра II”. Освен това, допълнителна награда (участие в пленер по живопис „Боженци”) бива връчена на Цвета Петрова за графичната творба „Антично.. Не толкова антично III”. И трите художнички живеят и работят в София.

През 2015 година Наташа Ноева завършва магистратура със специалност „Изкуствознание” в НХА и в момента е докторант в Института за изследване на изкуствата, БАН в София. През последните няколко години активно участва в изложби и конкурси на национално ниво. Нейните основни професионални интереси са в сферата на съвременното българско изкуство (живопис, скулптура и графика), теория и художествена критика.

Виолета Апостолова работи в областта на фотографията и печатната графика. Рисува корици за книги. Докторант е към катедра „Визуални изкуства“ на Софийския университет с тема, която изследва връзката между текста и образа, както и границите между себетърсенето и вярата. От 2016 година е Член на Съюза на българските художници, секция „Графика и илюстрация”. Има участия в графични изложби в Испания, Англия, Сърбия, Мексико, Унгария, Австрия, Хърватия и др. Цвета Петрова работи предимно в областта на печатната графика (класически техники и компютърна графика). През 2017 г. защитава докторска дисертация в сферата на дигиталната графика, а от 2019 г. е преподавател по „Печатна графика“ в катедра „Визуални изкуства“ към СУ.

От 2014 година Цвета Петрова е Член на Сьюза на българските художници, секция „Графика и илюстрация”. Има творчески интереси в областта на хартиеното изкуство, дизайна, екслибриса, авторската книга и типографията. Участва в регионални, национални и международни изложби и е отличена с награди за работата си. Интересът към изложбата остава все по-широк, като тази година вече 139 художнички ще вземат участие в салона.

Öâåòà Ïåòðîâà, Àíòè÷íî…. íå òîëêîâà àíòè÷íî III – 2019ã., Ãðàôèêà, 100×70 ñì, SGD, êàðòîí

Идеята на ХГ „Христо Цокев” е за широко представяне на творческите търсения на съвременните български художнички позволявайки на зрителя да се запознае както с вече изявените автори, така и с по – начинаещи творци. За самите художнички изложбата е платформа за по-свободно себеизявяване и творческо експериментиране.

Откриването и обявяването на наградените ще се състои този петък, 12 март, в ХГ „Христо Цокев” в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица