Свържи се с нас

Култура

Център за съвременно изкуство „Кристо и Жан-Клод“ в Габрово

Кога, как и защо?

Published

on

Общински съвет Габрово подкрепи предложението на Община Габрово да придобие безвъзмездно от Министерството на образованието и науката сградата на бившия текстилен техникум за създаване и изграждане на Център за съвременно изкуство “Кристо и Жан-Клод”.

Характеристиките на сградата предоставят възможност за създаване и представяне на изкуство, а близостта ѝ до друга музейна институция – Домът на хумора и сатирата, дава възможност за оформяне на културен комплекс с интегриране на различни услуги.

Идея и история
В брой 2. от 14 януари 1992 г. габровският печатен ежедневник вестник “100 Вести” предлага на страниците си създаване на постоянна изложба с произведения на Кристо и Жан-Клод в Габрово. Усилията в тази посока са продължени от Сдружение “Нашето по-голямо Габрово”, което с Решение 113 от 19 юни 2008 г. на Общински съвет, получава подкрепа за инициативата си за създаване на Център за съвременно изкуство на името на художника. С договор, сключен с Кристо, Стефан и Анани Явашеви от 2013 г., Община Габрово получава дарение от 50 постера и се ангажира да създаде Център за съвременно изкуство “Кристо и Жан-Клод” в срок от 10 години от подписването му.

През 2017 г. следват изложбите “Роден в Габрово” и “Кристо и Жан-Клод. Проекти” в Музея на хумора и сатирата, които се радват на голям успех и медийно внимание. Габрово вече е разпознаваемо място, свързано с корените на Христо Явашев, детството му и фамилната история. През 2020 г. в ХГ „Христо Цокев“ беше открита и изложба „СъученициТЕ“, с творби на Дора Бонева, Ива Хаджиева, Драган Немцов и Христо Явашев – Кристо – израснали буквално в един двор. „Габровската колония“ – така Борис Попов нарича своите ученици. Четири талантливи деца, свързани преди повече от 7 десетилетия от детските игри и страстта да рисуват, всяко от тях вече утвърден творец с впечатляваща биография.

Мястото
В търсене на сграда през годините се обмислят различни варианти, сред които и теренът на бившия Техникум по текстил в гр. Габрово с прилежащите към него сгради. Изборът пада върху него, защото е с подходяща локация, помещенията са с удачни размери, общото състояние на основната сграда и прилежащите й е много добро, конструкциите са стабилни. Може да бъде преустроена и да й бъде вдъхнат нов живот. В историята на съвременното изкуство подобно „съживяване“ не е прецедент. В галерии за съвременно изкуство са превърнати стари фабрики, гари, училища, складове. Техникумът и прилежащите му сгради и инфраструктура са разположени върху три имота с разгъната застроена площ около 10 700 кв.м.

Център “Кристо и Жан-Клод”
Центърът за съвременно изкуство “Кристо и Жан-Клод” предвижда освен обширни изложбени зали, също фондохранилища, зала за събития, ателиета за габровските художници със съвременни условия за работа – удобни за посещения на куратори, критици, колекционери и публика, резидентни студиа за гост-артисти, работилници за деца, карнавална работилница с изложбена зала, кафене и споделено пространство.

*Визуализации: Мартина Денева.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица