Свържи се с нас

Култура

Стефан Добрев – габровецът, заснел града от дирижабъл

Published

on

По повод 160-та годишнина от обявяването на Габрово за град, Държавен архив – Габрово подготвя публикации за личности, организации и сдружения, свързани с града ни и допринесли за развитието и оформянето на Габрово като център на богата просветна, културна и обществена дейност.

Свидетелство от Министерството на войната за награждаване с възпоменателен медал за участие Първата световна война ( 1915-1918 г.)

Стефан Ангелов Добрев е роден на 24 септември 1886 г. в Габрово в семейството на Ангел Добрев – търговец, лихвар, основател на първата фабрика за книжно-мукавяни изделия в Княжево, дарител на Габровското училищно настоятелство. На негово име наследниците му основават два фонда – За „Девическата гимназия” и за „Инвалиден дом” в Габрово.

 Снимка на Стефан Добрев, 1912 г.

До 15-годишен Стефан Добрев учи в Габрово, след което завършва Военно училище в София. Служи като подпоручик в Шумен за кратко време. Заминава да учи финанси и кредит в Берлин по настояване на баща си. При започване на Балканската война се завръща и участва в боевете на фронта.След това отново продължава следването си в Германия. При започване на Първата световна война отново е призован в армията като адютант на артилерийско отделение. В Държавен архив – Габрово се съхранява дневник на поручик Стефан Добрев, в който за периода от 13 септември 1915 г. до 22 февруари 1916 г. описва подробно маршрута на своето отделение и бойните действия, в които то взема участие.

Бележник на Стефан Добрев- юнкер от Военното на Негово Царско Височество училище – София, 2 апр. 1908 г.

„На 19-ти септемврий 1915 г. пристигнах въ гр. Дупница, а на 14 т.м. (октомври) подадохъ рапорт и се представих на началника на полка……При р. Вардар се завърза бой съ слаби сръбски части, които бяха скоро отблъснати. Към 5 ч. спряхме настъплението си, поради гъстата мъгла. Нощта прекарахме около огъня на позиция. На следния ден продължихме пътя си през с. Добрино и когато достигнахме височина 650 м. бяхме спрени от силни неприятелски части. Боя се завърза и ние (1 взвод на 5-а батарея) излязохме на позиция и открихме огън. Нощта прекарахме на позиция. На 15-ти водихме бой около 65м м височина. След обяд към 4 ч. сърбите със силни части се отказаха да обходят десния ни фланг, но благодарение, че пристигнаха навреме 2 дружини от 22 полк осуетихме този обход.”

През същата 1916 г. той осъществява първото прелитане с дирижабъл тип „Цепелин” над Габрово и прави снимки от летателния апарат на града и село Бичкиня (днес квартал на Габрово).

Стефан Добрев получава кръст за храброст и е повишен в чин капитан. След края на войната работи за кратко време в Търговска банка – София. Връща се в Габрово, като се занимава първо с представителство на американска фирма за готварски и отоплителни печки с газ, а след това търгува на едро с книжни и мукавяни изделия. Избран е в Управителния съвет на Книжно-мукавяната фабрика в София, където семейството му притежава акции.

Снимка на Стефан Добрев със семейството си, 1940 г.

В периода 1929 – 1932 г. е помощник-кмет по време на управлението на Илия Кожухаров в Габрово от името на Демократическата партия. Този период е изключително ползотворен, както за стопанското и културно развитие на града, така и за благоустрояването и здравните грижи. Поставена е статуята на Рачо Ковача в река Янтра, построени са халите, градската баня. Открити са паметникът на Свободата на връх Св. Никола (дн. вр. Шипка), Втора прогимназия „Неофит Рилски“, Земеделското училище, Водноелектрическата централа „Грамадата“, общинска аптека, назначен е общински лекар и е обзаведена амбулатория.

От 1932 до 1944 г. Стефан Добрев е председател на Ловно дружество „Сокол”. За един от най-големите активи на дружеството се счита Ловния дом, построен през 1934 г.

Жени се за Мария Иванова Аврамова, чийто род по майчина линия е от Бурмовите, неин чичо е Тодор Бурмов – първия министър-председател на България. Почива на 1 ноември 1950 г. в Габрово.

Въздушна снимка на Габрово, направена от дирижабъл тип „Цепелин” по време на Първата световна война, 1916 г.

Архивните документи на Стефан Добрев са предадени в Държавен архив – Габрово през 2001 г. от съпругата му Мария, със съдействието на Илия Габровски. По-късно са издирени допълнителни сведения от биографичен характер за Стефан Добрев, които са изпратени от сина му Ангел Добрев от Добрич. Заведени са във фонд № 764К и са достъпни за потребителите на архивна информация, а дневникът му от войната е дигитализиран и достъпен за ползване чрез Информационната система на държавните архиви.

Автор: Стефка Вуцова, главен експерт Отдел „Държавен архив“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица