Свържи се с нас

Култура

Нонумент с награда Икар за Съвременен танц и пърформанс

Published

on

На специална церемония в Народния театър “Иван Вазов” бяха раздадени тазгодишните театралните награди “Икар” 2020. За първи път те не се състояха през март месец в Деня на театъра, а заради извънредната пандемична обстановка бяха преместени с нова дата.

Вечерта премина под строги противоепидемични мерки и в залата присъстваха само номинираните и връчващите отличия, които бяха с маски, а публика не присъстваше.

Голямо признание за целия екип, който работи по проекта „Нонумент“ е наградата за Съвременен танц и пърформанс, излъчена от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства, за Стефан А. Щерев и Лигна (Германия) за „Нонумент“, продукция на Информбюро и Музея на хумора и сатирата в Габрово.

Как се заражда идеята за пърформанса пред Дом-паметника на БКП, разказва Стефан А. Щерев в интервю за seen.bg:

„Идеята дойде през 2018 г., съвсем спонтанно, на обяд с Маргарита Доровска – директор на Музея на хумора и сатирата, Габрово. Говорихме надълго и нашироко за идеите, които имаме и тя сподели, че музеят ще участва в голям проект, посветен на Нонументите. С нея се познаваме отдавна и не ми трябваше много време, за да помисля – исках да направя нещо на Бузлуджа и съвсем естествено дойде и идеята да включим и ЛИГНА. Общите ни проекти досега са показали, че намираме общ език и стратегия да създаваме представления, които отзвучават дълго. Една година активна подготовка и навлизане в темата. Представяте си, нали? Трябваше доста предистории да разкажа на моите колеги от Германия, да се преведат, подберат. Тъкмо и тук беше предизвикателството – как да отсеем цялото това богато на информация съдържание и да го сведем до интересен и подреден драматургичен материал, който да превърнем в текст. Прегледахме лични и музейни архиви, купища снимки, архивни радио и телевизионни предавания, писма, картички, вестници, публикации. Струват ми се безкрайно много страници сега. Много хора помогнаха и искаме да им благодарим. Възможността да прекараме няколко часа вътре, в самата сграда пък беше едно друго преживяване. Усещането бе, че сме попаднали в изоставено съоръжение или изоставен храм – с пробит на места покрив, призрачна тишина, плашещо свистене на вятъра и скърцане на висящите парчета ламарина от покрива. Имаме и записани часове звуков материал от вътрешността на сградата, които включихме в представлението.“

След първото представление „Нонумент“ на 14 септември 2019 година, радиобалетът бе проведен още два пъти на 19 септември 2020. След броени дни, на 7 ноември, публиката ще има възможността за първи път да гледа и филма „Нонумент“ в рамките на 13-тото издание на фестивала за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ на Българска танцова платформа. Филмът показва мащаба на целия проект и разкрива още повече неговата многопластовост, благодарение на богатия видео материал, заснет от Васил Къркеланов и неговия екип на първото разиграване миналата година.

Представлението бе част от проекта M.A.P.S. и проект „ПаметНО”, финансиран от Национален Фонд Култура и се реализира в партньорство между Музея на хумора и сатирата, Асоциация Информбюро, MoTA (Словения), WHMEDIA (Австрия), Tačka komunikacije (Сърбия), Centre for Central European Architecture (Чехия), ArtOS Foundation (Кипър) с подкрепата на Програма „Творческа Европа“ на Европейската комисия, Национален фонд „Култура“ и със съдействието на Областна управа Стара Загора.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица