Свържи се с нас

Култура

Янка Такева откри изложба „30 години СБУ“ в НМО – Габрово

Published

on

Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева откри в Националния музей на образованието изложба, посветена на 30-годишнината от учредяването на най-голямата и авторитетна учителска организация в страната.

Събитието, на което присъства заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, е част от Националните дни за учене през целия живот, които тази година се провеждат в Габрово от 7 до 9 октомври. Изложбата „30 години Синдикат на българските учители“ е съвместна инициатива на СБУ и музея.

В нея са включени значителен брой материали, притежание на Синдиката и оригинали от фонда на Националния музей на образованието. Тя показва дейността и безспорния принос на СБУ в защита интересите на българските учители, в отстояването на техните права, в професионалното им израстване и квалификация, неговото значимо присъствие при обсъждане, изработване и провеждане на реформите в българското образование.

В присъствието на заместник-министър Михайлова, областния управител на Габрово, експерти от Министерството, началници на регионални управления на образованието, учители, участници в Националните дни от цялата страна Янка Такева произнесе вълнуващо слово за историческия път на Синдиката и неговата роля в развитието на съвременното образование, за социалното партньорство с различни организации в страната и в международен план.

„Ако се огледаме и се сравним с нашите приятели на Балканите, ще видим че само в България има Национален музей на образованието, което показва, че българският дух, българският народ може и знае как да пренася добрите традиции във времето напред. И ние като синдикат тази година честваме 125 години от първото организирано учителско движение, честваме началото на просветителския печат, чиито наследник днес е вестник „Учителско дело“, и чествайки новия съвременен синдикат, не може да не отбележим, че тръгвайки от миналото, минавайки през настоящето, ние градим бъдещето. Когато станах председател на СБУ, нямах 41 години. Беше трудно да бъдем правоприемник на всички организирани синдикални движения. Приехме пасивите и активите. Много е лесно да приемаш активи. Най-големите възрожденски просветители, ако се върнем 125 години назад, имат същите стремежи и желания като българските учители днес. Всичко се повтаря в съвременните условия. И тогава са имали стремеж да постигнат обхват на учениците, да въведат нови методи, да има приемственост. Най-прогресивната метода – Взаимоучителната, която въвеждат при откриване на първото новобългарско училище в Габрово и сегашното интерактивно обучение нямат ли едни и същи цели?! Понякога дидактиците казват „Упреквате ни, че не променяме нищо, но ние просто видоизменихме това, което е било през 1835 година“.

Янка Такева подчерта, че СБУ е най-голямата организация в страната, с международно признание с международно признание – с 84 000 члена. Като представител на синдикатите в Европейския синдикален комитет по образование, тя каза, че Комитетът е дал най-висока оценка за обучение в онлайн среда на България.

Директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева подчерта в приветствието си към гостите на изложбата, че Синдикатът е партньор на музея в десетки инициативи.

„Винаги сме чувствали синдикалната и лична подкрепа на г-жа Янка Такева, за което искам да изкажа специална благодарност от мое име и от името на музейната колегия. Благодаря за партньорството и на областния координатор на СБУ. Използвам присъствието на заместник-министър г-жа Михайлова да подчертая, че както Синдикатът, така и Регионалното управление на образованието ни подкрепят в дейностите за превръщане на музея в съвременна образователна среда. Изразяваме искрената си надежда и пожелание да продължим съвместната дейност в името на общата мисия за съхраняване и развитие на добрите просветни традиции сред предизвикателствата на извънредните ситуации, в отговор на високите изисквания за съвременна образователна среда и най-вече – в името на общочовешките духовни и морални ценности.“

Преди откриването на изложбата заместник-министър Михайлова, областният управител, организаторите и участниците в Националните дни за учене през целия живот Габрово 2020 поднесоха цветя и се поклониха пред паметта и делото на Васил Априлов.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Култура

Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“

Published

on

По повод Международния ден на детската книга – 2 април, Биляна Пулийска гостува в Габрово с детската си книга „Ти, моето сбъднато желание“.

Пулийска, учител по професия и по призвание, майка на три деца и автор и илюстратор на книгата „Ти, моето сбъднато желание!“ ще гостува на габровските деца, техните родители, учители и близки в РБ „Априлов-Палаузов“.

В книгата си „Ти, моето сбъднато желание“ авторът прави красива адаптация, подходяща за децата, на сложната тема за осиновяването – това е детска приказка, в която се разказва за любовта на една майка. Любов, която не е задължително да има биологична основа. Историята ни омагьосва със своята нежност и трогателност. Любовта на майката към осиновеното ѝ дете е също толкова дълбока и искрена, както всяка друга майчина любов, но има нещо изключително в начина, по който тя се проявява и расте.

Тази любов е съзнателен избор, акт на сърце, което търси да даде и получи обич, без да се ограничава от биологичните връзки. Осиновяването не е лесно решение, но е изключително възнаграждаващо. Това е огромна любов и безкрайна вяра в бъдещето. Биляна Пулийска е човек, отдаден на социални и образователни каузи, свързани с децата. Тя е основател на Образователна академия Smile, която отваря врати през 2016 година.

Появата ѝ е сбъднатата мечта на Биляна Пулийска – да се преподава на децата и тийнейджърите по забавен и интересен начин. Важното за нея е децата да учат, забавлявайки се. В Академия Smile се преподават английски, френски, гръцки, български език и математика.  Уроците са забавни и се използват различни и прогресивни педагогически методи – метода на Мария Монтесори, метода на Глен Доман, игри с играчки и карти, с интерактивни дъски, има песни и танци.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица