

Култура
Ансамбъл „Софийски солисти“ ще открие Дните на камерната музика
44-то издание на Международния фестивал „Дни на камерната музика“ Габрово 2020 за пръв път ще се проведе в значително съкратен вид. Повечето концерти ще се състоят в зала „Възраждане“, а не на традиционното място в Художествена галерия „Христо Цокев“.
Въпреки трудностите от нормативен и финансов характер, Община Габрово и Габровският камерен оркестър запазват стремежа да обновяват афиша на фестивала с концерти, в които за пръв път в България ще бъдат изпълнени забравени автори и произведения от епохата на Барока. Друг акцент в програмата са представяне на нови съвременни творби от български, руски, полски и френски композитори. Новост е и концерт със соловото участие на цугтромбон – инструмент, който се свързва предимно с популярната музика и джаза. С тези събития е продължена традицията всяко фестивално издание да разчупва рутината и стереотипите при програмирането.
В предложените концерти над 90% от произведенията ще прозвучат за пръв път в Габрово, което ще предостави нова информация на постоянната публика. За пръв път в Габрово ще гостуват цигуларката Ани Фурнаджиева и цугтромбонистът Атанас Карафезлиев.
Запазва се традицията да има концерт на открито градско пространство, да присъстват изявени имена в българското изпълнителско изкуство и да се представят непознати млади таланти.
Концертите са само 4 на брой, но въпреки това афишът е разнообразен и застъпва широк жанров спектър, включително и джаз. Целта е да се задоволят почти всички вкусове и желания на високо образованата габровска публика, която по време на фестивалните вечери попълва анкетни карти и по този начин пряко участва както в програмирането на Дните на камерната музика, така и на сезона на Габровския камерен оркестър.
Някои от концертите имат свое мото, което ще помогне на всички, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала, да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин се надяваме да провокираме любопитството на младите хора и те да станат бъдеща публика на този фестивал – запазена марка за висока култура.
Някои от авторите и част от изпълнителите, включени в ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА ГАБРОВО 2020 ще гостуват по желания на габровската публика, отразени в анкетирането й през миналата година.
44-то издание на международния фестивал „ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА ГАБРОВО 2020“ ще се открие от Камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Акцент в програмата е юбилейната 250 годишнина от рождението на Лудвиг Ван Бетховен.
Любопитно е, че ще бъдат представени произведения на любими композитори на Бетховен, които са живели и завършили живота си във Виена.
ПРОГРАМА
ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА ГАБРОВО 2020, 44 ИЗДАНИЕ

8 септември ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ начало
вторник 19 часа
Откриване фестивала, сезон 2020 – 2021г.
Камерен ансамбъл „СОФИЙСКИ СОЛИСТИ“ – диригент Пламен Джуров
солисти: Йордан Димитров – цигулка,
Орлин Цветанов – цигулка, Емил Бошев – цигулка
В програмата:
Й. С. Бах – Леополд Стоковски – прелюд, Антонио Вивалди – Концерт за три цигулки и оркестър, Йозеф Хайдн – Дивертименто в ла мажор, В. А. Моцарт – Дивертименто във фа мажор К 138, Л. В. Бетховен – Квартет оп. 95 във фа минор – оркестрова версия
9 септември ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ начало
сряда 19 часа
СТРУНЕН КВАРТЕТ „ФРОШ“
Негина Стоянова – цигулка Петя Димитрова – цигулка
Мария Вълчанова – виола Теодора Атанасова – виолончело
В програмата: Хенрик Гурецки – Струнен кварет № 2,
Йоханес Брамс – Струнен квартет № 2, оп. 51, ла минор
10 септември Открита сцена ИМКА в двора на Дома на културата начало
четвъртък /при лошо време в Дома на културата/ 20 часа
„ДЖАЗ В ЛЯТНА НОЩ“
Благовеста Косева и Цветомир Цанков /вокал/, Стефан Здравески /саксофон/, Теодор Петков /пиано/, Стефан Косев /баскитара/, Красимир Георгиев /барабани/
Вход свободен!
11 септември ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ начало
петък 19 часа
ОТРАЖЕНИЯ
ГАБРОВСКИ КАМЕРЕН ОРКЕСТЪР -Диригент Иван Стоянов
Солисти: Анна Фурнаджиева – цигулка, Йордан Димитров – цигулка,
Атанас Карафезлиев – тромбон
В програмата:
Йохан Фридрих Фаш (1688 – 1758) – Увертюра и танцова сюита, Йохан Готлиб Граун (1703 – 1771) – Концерт за две цигулки и струнен оркестър в сол мажор, Йозеф Хайдн (1732 – 1809) – Кантабиле, В.А. Моцарт(1756 – 1791) – Менует, Алфред Шнитке (1934 – 1998) – Моц-арт ала Хайдн, Еужен Боца (1920 – 1991) – В чест на Йохан Себастиан Бах, Петър Дундаков (1970) – „Нощта“ за тромбон и струнен оркестър
БИЛЕТИ НА КАСАТА В ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ ПРЕДИ КОНЦЕРТИТЕ
Цени на билетите 5 лв.* За ученици, студенти и лица над 65г.- 3 лева, * абонаментна карта за всички концерти – 11 лв., * Абонаментна карта за ученици, студенти и лица над 65г. – 5 лв. *

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 5 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 5 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 5 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Културапреди 4 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 4 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 3 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева