Свържи се с нас

Култура

Ансамбъл „Софийски солисти“ ще открие Дните на камерната музика

Published

on

44-то издание на Международния фестивал „Дни на камерната музика“ Габрово 2020 за пръв път ще се проведе в значително съкратен вид. Повечето концерти ще се състоят в зала „Възраждане“, а не на традиционното място в Художествена галерия „Христо Цокев“.

Въпреки трудностите от нормативен и финансов характер, Община Габрово и Габровският камерен оркестър запазват стремежа да обновяват афиша на фестивала с концерти, в които за пръв път в България ще бъдат изпълнени забравени автори и произведения от епохата на Барока. Друг акцент в програмата са представяне на нови съвременни творби от български, руски, полски и френски композитори. Новост е и концерт със соловото участие на цугтромбон – инструмент, който се свързва предимно с популярната музика и джаза. С тези събития е продължена традицията всяко фестивално издание да разчупва рутината и стереотипите при програмирането.

В предложените концерти над 90% от произведенията ще прозвучат за пръв път в Габрово, което ще предостави нова информация на постоянната публика. За пръв път в Габрово ще гостуват цигуларката Ани Фурнаджиева и цугтромбонистът Атанас Карафезлиев.

Запазва се традицията да има концерт на открито градско пространство, да присъстват изявени имена в българското изпълнителско изкуство и да се представят непознати млади таланти.

Концертите са само 4 на брой, но въпреки това афишът е разнообразен и застъпва широк жанров спектър, включително и джаз. Целта е да се задоволят почти всички вкусове и желания на високо образованата габровска публика, която по време на фестивалните вечери попълва анкетни карти и по този начин пряко участва както в програмирането на Дните на камерната музика, така и на сезона на Габровския камерен оркестър.

Някои от концертите имат свое мото, което ще помогне на всички, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала, да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин се надяваме да провокираме любопитството на младите хора и те да станат бъдеща публика на този фестивал – запазена марка за висока култура.

Някои от авторите и част от изпълнителите, включени в ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА ГАБРОВО 2020 ще гостуват по желания на габровската публика, отразени в анкетирането й през миналата година.

44-то издание на международния фестивал „ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА ГАБРОВО 2020“ ще се открие от Камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Акцент в програмата е юбилейната 250 годишнина от рождението на Лудвиг Ван Бетховен.

Любопитно е, че ще бъдат представени произведения на любими композитори на Бетховен, които са живели и завършили живота си във Виена.

ПРОГРАМА
ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА ГАБРОВО 2020,  44 ИЗДАНИЕ

8 септември                                  ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ                                             начало

вторник                                                                                                                          19 часа

Откриване фестивала, сезон 2020 – 2021г.

Камерен ансамбъл  „СОФИЙСКИ СОЛИСТИ“ – диригент Пламен Джуров

солисти: Йордан Димитров – цигулка,

Орлин Цветанов – цигулка, Емил Бошев – цигулка

В програмата:

Й. С. Бах – Леополд Стоковски – прелюд, Антонио Вивалди – Концерт за три цигулки и оркестър, Йозеф Хайдн – Дивертименто в ла мажор, В. А. Моцарт – Дивертименто във фа мажор К 138, Л. В. Бетховен – Квартет оп. 95 във фа минор – оркестрова версия

9 септември                                    ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ                                              начало

сряда                                                                                                                                  19 часа

            СТРУНЕН КВАРТЕТ „ФРОШ“

Негина Стоянова – цигулка             Петя Димитрова – цигулка

Мария Вълчанова – виола  Теодора Атанасова – виолончело

В програмата: Хенрик Гурецки – Струнен кварет № 2,

Йоханес Брамс – Струнен квартет № 2, оп. 51, ла минор

10 септември              Открита сцена ИМКА в двора на Дома на културата            начало 

четвъртък                                  /при лошо време в Дома на културата/                     20 часа

„ДЖАЗ В ЛЯТНА НОЩ“

Благовеста Косева и Цветомир Цанков /вокал/, Стефан Здравески /саксофон/, Теодор Петков /пиано/, Стефан Косев /баскитара/, Красимир Георгиев /барабани/

Вход свободен!

11 септември                                  ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ                                            начало

  петък                                                                                                                                 19 часа

ОТРАЖЕНИЯ

ГАБРОВСКИ КАМЕРЕН ОРКЕСТЪР -Диригент Иван Стоянов

Солисти: Анна Фурнаджиева – цигулка, Йордан Димитров – цигулка,

Атанас Карафезлиев – тромбон

В програмата:

Йохан Фридрих Фаш (1688 – 1758) – Увертюра и танцова сюита, Йохан Готлиб Граун (1703 – 1771) – Концерт за две цигулки и струнен оркестър в сол мажор, Йозеф Хайдн (1732 – 1809) – Кантабиле, В.А. Моцарт(1756 – 1791) – Менует, Алфред Шнитке (1934 – 1998) – Моц-арт ала Хайдн, Еужен Боца (1920 – 1991) – В чест на Йохан Себастиан Бах, Петър Дундаков (1970) – „Нощта“ за тромбон и струнен оркестър

БИЛЕТИ НА КАСАТА В ЗАЛА ВЪЗРАЖДАНЕ  ПРЕДИ КОНЦЕРТИТЕ

Цени на билетите 5 лв.*   За ученици, студенти и лица над 65г.- 3 лева, * абонаментна карта за всички концерти – 11 лв., *  Абонаментна карта за ученици, студенти и лица над 65г. – 5 лв. *    

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

МК „Весела“ с пореден успех на Международен конкурс

Published

on

Музикален клуб „Весела“ отбеляза пореден голям успех на 8-то издание на Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов“, проведен в София. Събитието, което събра около 70 млади пианисти от цялата страна, отново стана сцена за блестящите таланти, излизащи от школата на клавирния педагог Весела Пенева.

Ключовата звезда на конкурса бе 11-класничката Адриана Кънева, която завоюва златен медал в своята възрастова група, както и две специални награди: за най-добро изпълнение на пиеса от Андрей Стоянов и престижната награда „Виена“. Този приз дава на младите музиканти уникалната възможност за изява извън България.

За Адриана това е второ признание от такъв мащаб – през 2018 г. тя представи страната ни с концерти в Никозия и Пафос, Кипър. Клубът „Весела“ може да се похвали с впечатляваща история на успехи в конкурса. В последните пет години осем млади пианисти, възпитаници на Весела Пенева, са печелили наградата „Виена“, която се превърна в символ на изключителното качество на тяхната подготовка.

Освен Адриана, няколко други ученици от клуба също се отличиха в тазгодишното издание на конкурса. Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас) и Ай Хасегава (9 клас) завоюваха сребърни медали, доказвайки своята издръжливост и талант в конкуренция с млади професионалисти от музикалните училища. Техните програми включваха произведения от музикалната класика и творби на българския композитор Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди.

Дори най-малката участничка от клуба, първокласничката Елина Табакова, бе забелязана от журито, което ѝ присъди поощрителна награда – ярък сигнал за обещаващо бъдеще.

Престижното международно жури на конкурса, включващо специалисти като проф. д-р Евгения Симеонова от Музикалната академия „Панчо Владигеров“ в София и Маркус Праузе от Виена, изрази възхищението си от високото ниво на представяне на участниците. В памет на артистичния директор и създател на конкурса, проф. Ростислав Йовчев, бе връчена и специална награда, подчертавайки значимостта на конкурса за развитието на младите пианисти.

Триумфът на Музикален клуб „Весела“ е не само личен успех за неговите възпитаници, но и гордост за габровската музикална сцена, която продължава да се утвърждава на международната карта.

Зареди още

Култура

Вера Маркова ще представи най-новата си книга за женско здраве и хигиена

Published

on

На 26 ноември в Габрово ще бъде представена книгата „Менструация от А до Я“ – първата по рода си подробна и научно обоснована книга за женско здраве и менструална хигиена, написана от Вера Маркова. Събитието ще се проведе в ИМКА на ул. „Драва“ 4 от 18.00 ч.

Книгата е истински наръчник, насочен към изграждане на положително отношение към менструацията и осигуряване на полезна информация за грижа за женското здраве. „Менструация от А до Я“ е подходяща както за тийнейджъри, така и за техните родители, и съдържа над 80 цветни илюстрации, изготвени от художника Иван Домузчиев.

Книгата обединява научни изследвания от водещи университети като „Харвард“, „Макгил“ и „Станфорд“. Със своите над 50 страници библиография и подкрепата на професионалисти като редакторите Атанас и Даниела Пирянкови и коректор Ива Колева, тя е пример за висок стандарт в издаването.

Освен че разглежда менструалния цикъл и подходящите продукти, Вера Маркова предлага насоки за хранене, спорт и здраве през различните фази на цикъла. Същевременно книгата акцентира върху устойчивостта – теми като влиянието на еднократните менструални продукти върху природата също намират място.

Авторът – активист с мисия Вера Маркова е позната със своята петиция за намаляване на ДДС върху менструалните продукти в България, от 20% на 9%. Това предложение цели да направи менструалната хигиена по-достъпна – подобна мярка вече е въведена в много европейски страни.

Водена от опита си в международни проекти в страни като Белгия, Индия и Кения, Маркова поставя под въпрос обществените нагласи в България и решава да работи за промяна.

Представянето на книгата ще бъде съпътствано от лекция за женско здраве и опазване на природата. Присъстващите ще имат възможност да разгледат устойчиви менструални продукти.

Средностатистическата жена използва около 11 000 еднократни менструални продукта през живота си, които се разграждат между 400 и 800 години. Това е сериозен екологичен проблем, който „Менструация от А до Я“ също осветлява. С вход свободен, събитието е отворено за всички заинтересовани – от образователни специалисти до активисти за женски права.

Зареди още

Култура

Нови информационни източници ще закупи Библиотеката

Published

on

Габровската библиотека спечели проект към Министерството на културата по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ 2024 г. Ще бъдат закупени художествена, справочна и научна литература, публицистика, литературна история, краеведски издания – заглавия, които са подбрани така, че да отговорят на литературните и информационни търсения на потребители от всякаква възраст.

Освен регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” още 34 обществени библиотеки от областта са одобрени от Министерство на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност”.

Библиотеките, регистрирани в Регистъра на обществените библиотеки и спечелили проектите са следните: от община Габрово – НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Хр. Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Дядо Стойно – 1927” с. Поповци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци”, НЧ „В. Левски – 1922” с. Яворец; община Дряново: НЧ „Развитие – 1869” и НЧ „Дряновска пробуда – 2008” гр. Дряново, НЧ „Д. Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ Хр. Ботев – 1894” с. Гостилица, НЧ „Наука – 1922” с. Зая; община Севлиево: Градска библиотека, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ „П. Хилендарски – 1908” с. Градница, НЧ „А. Константинов – 1898” с. Дамяново, НЧ „Развитие – 1937” с. Кормянско, НЧ „Напредък – 1887” с. Крамолин, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Възраждане – 1927” с. Петко Славейков, НЧ „Пробуда – 1907” с. Ряховците, НЧ „Кл. Охридски – 1899” с. Сенник, НЧ „Светлина – 1910” с. Хирево; община Трявна – НЧ „П. Славейков – 1871” гр. Трявна и НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци. Предстои подписване на договорите и осъществяване на проектите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица