

Култура
Габровският театър с номинация за наградите Златен кукерикон
Габровският драматичен театър е номиниран за театралните награди за хумор и сатира „Златен кукерикон 2020“. Номинацията е за постановката „Свекърва“ на режисьора Петринел Гочев в категорията „спектакъл“. Там габровската трупа ще се съревновава с други две представления: „Мъжка задушница“, реж. Емил Бонев на ДТ „Сава Огнянов“ – Русе и „Слава“, реж. Стайко Мурджев на Драматичен театър – Пловдив.
Инициатор на наградите е Сатиричен театър „Алеко Константинов“, който за четвърти път ще отличи творци и актьори от страната, заради заслугите им да развиват комедията и сатирата на театрална сцена. Официалната церемония по връчването на наградите ще се състои на 7 април 2020 г., вторник, от 19.30 часа на сцената на Сатиричния театър в София. По регламент трупата на Сатирата не подлежи на номинации и награди.
Преди церемонията по връчването на наградите „Златен кукерикон 2020“ публиката в Габрово, София, Благоевград и Разлог ще има възможност да гледа постановката по Антон Страшимиров. Представлението в Габрово ще бъде на 1 април, сряда, от 19.00 часа на сцената на ДТ „Рачо Стоянов“, а в Благоевград – на 3 април, петък, от 19.00 часа на сцената на ДТ „Никола Вапцаров“. Представлението в София ще бъде отново на голямата сцена на Народен театър „Иван Вазов“ на 4 април, събота, от 19.00 часа. В Разлог спектакълът ще се играе на 7 април, вторник, от 19.00 часа в НЧ „15-ти септември“. Зрителите ще се изправят пред съвсем нов прочит на класическата българска комедия, в която темата за родствените отношения е изведена през погледа на различните поколения като на истинско бойно поле. Това е амалгама от театър, танци, словесни престрелки, звукови ефекти, изчистена и стилна сценография, непринудена и многопластова актьорска игра.
Участват актьорите Надежда Петкова като свекървата Костанда, Стоян Руменин като Велчо-Свилен – син на Костанда, Поля Йорданова – Дечка, съпруга на Велчо-Свилен, Димо Димов като Баба Неделя, Адриана Димова – Дафинка, дъщеря на Баба Неделя, Петко Петков – Павел Кереков, брат на Дечка, Тони Христова – Госпожа Керекова, Ангел Калев като Поручик Дойчинов и Доктора. Гинка Дичева освен като помощник-режисьор на спектакъла, се изявява на сцената в ролята на Слугинята.
„Свекърва“ е шестият спектакъл на Петринел Гочев с ДТ „Рачо Стоянов“. Тази година предстоят премиерите на две негови представления с габровската трупа. С постановката „Под игото – 1894“ ще се отбележи 75-годишнина от създаването на Габровския театър. Премиерата е насрочена за 10 октомври 2020 г. на сцената на театъра. С премиерата на моноспектакъла „Салиери“ ще се открие тазгодишното издание на Международния фестивал на монодрамата „СолоАкт“. Откриването ще бъде на 9 май 2020 г. на сцената на ДТ „Рачо Стоянов“.
Премиерата на „Свекърва“ се състоя на 25 юни 2019 г. на сцената на ДТ „Рачо Стоянов“ и от тогава до сега гастролира по българските и чуждестранни театрални сцени. В постановъчния екип влизат художникът Даниела Николчова, композиторът Ян Руменин, хореографът Светлана Цвяткова и фотографът Росина Пенчева.

Спектакълът е носител на две награди – „за постижение в театралното изкуство“ и „за сценография и костюми“, от XI-я Открит театрален фестивал „Хомо луденс“ в украинския град Николаев, който се проведе от 9 до 12 октомври 2019 г. Участието на габровската трупа беше по покана на Николаевския академичен художествен руски драматичен театър.
Част от отзивите за спектакъла след премиерата и гастрола му на софийска и пловдивска сцена: В рецензията си за сп. „Театър“ театроведът Кева Апостолова пише: „За радост спектакълът „Свекърва” на Петринел Гочев ни подари зрителско удоволствие. Словосъчетанието „нов прочит” по българска класика е оправдано. Всичко в старата обичана „Свекърва” (1906) днес изглежда актуално и домашно – играем нейни откъси с близките си без видима публика. Стилната режисьорска интерпретация, събрала в себе си роднините на комедията – фарса и сатирата, и прибавила ретроданса, е ярка от началото до финала на двучасовото представление.“
Театроведът Пенка Калинкова споделя: „След половин дузина „Свекърва/и“ от Антон Страшимиров, сред които „Свекърва“ на реж. Любен Гройс с Мария Стефанова и „Свекърва“ на Мариус Куркински с Виктория Колева в главната роля, мислех, че не мога да бъда изненадана. Надеждите ми се оправдаха – вече има „Свекърва“ на Петринел Гочев с Надежда Петкова в ролята на Костанда. Има цели малки представления в представлението. Петринел Гочев е бръкнал смело в собствения си творчески кладенец и е извадил ексцентрични решения и средства от клоунадата, буфонадата, пантомимата.“
Журналистката Зарина Василева пише в статията си: „Най-добрата българска комедия в най-добрия си съвременен прочит. Верен на себе си и непрекъснато изненадващ, Петринел Гочев представя едно силно кинематографично представление, наситено с изключителна динамика, лекота, ефирност и силно въздействие на образите. Тежката тема за трагизма на семейните отношения, извисила се в кресчендото на комедийното, се разгръща от великолепната актьорска игра. Страшимировият индивидуализъм може да бъде напълно разгърнат само от Гочевият авангардизъм.“
По думите на журналиста Даниел Димитров: „Класическият текст на Антон Страшимиров, една от най-поставяните български пиеси, е адаптиран до приятен микс от нестандартни режисьорски идеи, добре употребени актьорски таланти и краен резултат, който може да бъде определен като завиден. Гочев е създал истинска „Свекърва“ от ново поколение. Страшимировата творба звучи актуално и съвременно, а от хумора е изваден само онзи пълнеж, достатъчен за цялостното звучене на една модерна комедия. Без мелодраматични нотки и дразнещ архаизъм.“

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева


На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.
Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в
Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.
Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.
Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.
Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.
През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.


Култура
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“


Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.
Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.
Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.
Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.
Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.
Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.


Култура
Три музея представят изложба, посветена на градския бит


Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.



-
Културапреди 4 дни
Три музея представят изложба, посветена на градския бит
-
Любопитнопреди 4 дни
„Семе българско“ ни среща с 11 съвременни будители
-
Културапреди 4 дни
Биляна Пулийска гостува в Габрово с „Ти, моето сбъднато желание“
-
Новинипреди 4 дни
„Янтра“ постигна важна победа при гостуването си на „Фратия“
-
Културапреди 3 дни
Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“
-
Любопитнопреди 3 дни
Как да направиш стаята си като излязла от списание?
-
Кримипреди 4 дни
Извършителят на жестокото убийство в Трявна остава в ареста
-
Културапреди 2 дни
Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева