Свържи се с нас

Култура

Габровският театър извива òро дълго като ламя за Деня на влюбените

Published

on

Габровският драматичен театър подготвя нов спектакъл – „Òрото ламя е“, за празника на влюбените. Премиерата му ще бъде на 14 февруари, петък, от 19.00 часа на сцената на театъра, а който не успее да го гледа тогава, може да отиде на втората дата – 16 февруари, неделя, от 19.00 часа, в ДТ „Рачо Стоянов“.

Режисьор на постановката е Васил Дуев, който на същата дата преди година изненада публиката с провокативното представление „Истината или се осмеляваш“. С него той дебютира като щатен режисьор на Габровския театър през сезон 2018/2019 г. Със сигурност една от основните теми в двата спектакъла е любовта и взаимоотношенията между мъжа и жената. С „Истината или се осмеляваш“ режисьорът даде смела заявка за свободното и откровено говорене за любовните вълнения на младите хора. В „Òрото ламя е“ публиката трябва да се подготви за истинска среща с първоначалото – богатството на българския фолклор извира от всяка сцена и картина в постановката. За зрителите неговият експресивен начин на работа не е непознат. Във второто му представление с габровската трупа – комедията „Начало на спектакъла“, той със замах смеси класически текстове от западноевропейската, балканска и българска литература, които умело съчета със свои авторски текстове. Заложи на живото певческо изпълнене на артистите, на танците и пародийните ситуации. В „Òрото ламя е“ отново ще се срещнем с ключовите елементи за едно пищно представление, обединило в себе си няколко изпълнителски изкуства – театър, танци, песни, музика – всички белязани от неподправената сила на българския фолклор. Драматизацията на спектакъла е на Васил Дуев и е по текстове от сборника „Фолклорен еротикон“ на Флорентина Бадаланова.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

За случването на целия замисъл отговаря голям екип от професионалисти. Художникът Даниела Николчова прави сценографията и костюмите. Това е четвъртият ѝ спектакъл с габровския театър и общо 20-то ѝ професионално представление. Нейна е сценографията и костюмографията в три представления на ДТ „Рачо Стоянов“: „Албена“ на реж. Василена Попилиева, 2014 г., за което получи номинация за „Икар“ в категория „дебют“ през 2015 г.; „Истината или се осмеляваш“ – реж. Васил Дуев, 2019 г. и „Свекърва“ – реж. Петринел Гочев, 2019 г. За работата си по „Свекърва“ е отличена с наградата „за сценография и костюмии“ от XI-я Открит театрален фестивал „Хомо луденс“ в украинския град Николаев през 2019 г.

Автор на музиката в „Òрото ламя е“ е Стефан Здравески, който отскоро е част от екипа на Габровския театър. Като музикант, неговите творчески търсения са свързани с традиционното джазово звучене на саксофона. Освен в джаза, той експериментира със съвременна музика, занимава се и с концертна дейност. Автор е на музиката на много представления като „Всичко на масата“, „Буре барут”, „Кокошка“, „Олово”, „Балканска”, „Комичната илюзия”, „Кроасан” и други – под режисурата на Ана Батева и Васил Дуев.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Хореограф на спектакъла е Зоя Шопова, която е професионален танцьор и преподавател по народни танци. Учила е в Националното училище за танцово изкуство в София, а след това в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – специалност „Театър на движението – пантомима“ и магистратура по „Актьорско майсторство за театър и кино“. Участвала е в постановки на Народeн театър „Иван Вазов“, театър „Сълза и смях“, трупата на Искра Радева в театър „Искри и сезони”, пътуващ театър „Скрин”, както и в Студио за документален театър „VOX POPULI” в Червената къща.

Песните в спектакъла са адаптирани към неговата сюжетна линия и го допълват смислово. Те са създадени по народни мотиви и текстове от различни региони. За изпълнението им артистите се подготвят от вокалния педагог Евгени Господинов. Заедно работят върху техниката им на звукоизвличане, пеене и музикална интерпретация. Той е също така известен композитор, музикален ръководител, режисьор и преподавател по актьорско майсторство, музикално обучение и солово пеене в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Театралния колеж „Любен Гройс” и Нов български университет.

Автор на плаката е Яел Тайг, която е завършила Националната художествена академия – специалност „Книга и печатна графика“ и кара магистратура по „Проектиране на авторски визуален спектакъл“ в НХА. Интересното в изработването на плаката е, че той не е рисуван. Представлява оригинална бродерия, която после е сканирана. Създаденият образ от този процес служи за изработването на плаката. В постановъчния екип влиза и помощник-режисьорът Гинка Дичева.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Ролите се изпълняват от артистите на ДТ „Рачо Стоянов“: Надежда Петкова, Магдалена Славчева, Тони Христова, Адриана Димова, Силвия Боева, Любен Попов, Димо Димов, Стоян Руменин, Стилиян Желязков и гост-актьорите Моника Иванова, Анатолий Ставрев и Петър Петров. В спектакъла участва Валентин Петров – познат на зрителите с централната си роля от „За Първото българско царство: Отшелника“ на реж. Петринел Гочев.

Ден преди премиерата на „Òрото ламя е“, Габровският театър кани най-запалените театрали на открита генерална репетиция на 13 февруари. За нея са пуснати в продажба само 50 места, като зрителите се очакват в 18.00 часа в горното фоайе на театъра. Там ще се срещнат с хора от екипа за разговор по спектакъла и цялостната работа на Габровския театър.

От 19.00 часа на сцената ще започне откритата генерална репетиция. Билети може да закупите от касата на ДТ „Рачо Стоянов“ и онлайн на https://epaygo.bg/.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица