Свържи се с нас

Култура

Постановката „Бог“ от Уди Алън на габровска сцена

Има ли Бог чувство за хумор?

Published

on

Близо две седмици след премиерата на комедията „Бог“ на режисьора Веселин Петров и трупата на ДТ „Стефан Киров“ – Сливен, спектакълът ще гостува в Габрово.

Представлението, което е по пиесата на Уди Алън, ще се състои на 3 октомври от 19.00 часа на сцената на габровския театър. Сценографията и костюмите са дело на Михаела Добрева, композитор е Георги Атанасов, а фотограф – Мария Павлова.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Преводът на пиесата е направен от Теодор Михайлов, а текстът е подготвен от Иван Димитров. В ролите ще видим почти целия състав на сливенския театър: Ивайло Гандев, Димитър Марков, Августин Демерджиев, Кирил Недков, Анета Иванова, Деница Петкова, Йордан Върбанов, Самуела-Ивана Церовска и Вяра Начева.

Режисьорът споделя, че персонажите в текста са създадени от Уди Алън, но в същото време авторът задава въпроса дали ние, хората не сме написани от някой друг. Това питане на автора на пиесата, режисьорът избира да противопостави на идеята, че човек сам е господар на волята си.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Зрителите ще се изправят на пръв поглед пред строго философски въпроси, но всъщност обилно полети с големи дози хумор, сервирани от основните герои, облечени като клоуни.

Постановката „Бог“ е комедия на абсурда, в която са вплетени философските търсения за съществуването на човека и присъствието на бога, скептичната рефлексия дали въобще има бог и шеговитото намигване „а ако има, има ли Той чувство за хумор?“.

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Спектакълът е критичен поглед към човека и способността му да бъде социално ангажиран. Философски настроените зрители ще открият и трагични нюанси, но тази пъстра палитра от чувства, емоции и състояния е характерна за автор и творец като Уди Алън.

Той е добре познат на публиката по цял свят като режисьор, актьор, сценарист, драматург, писател и музикант. Негови са думите: „Ако искате да развеселите Господ, разкажете му за своите планове.“

снимка: ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово

Ако е рекъл Бог, ще впишете в плановете си постановката „Бог“ на режисьора Веселин Петров и актьорите от Сливенския драматичен театър – четвъртък, 3 октомври, 19.00 часа, сцената на ДТ „Рачо Стоянов“.

Билети за представлението може да закупите от касата на театъра, всички каси ИзиПей/EasyPay в страната.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Именуват зала в ХГ „Христо Цокев“ на Дора Бонева

Published

on

На 4 април в 17.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, която съпътства церемонията по именуване на зала на Дора Бонева (1936 – 2021). Основният акцент в експозицията е върху ранни творби, които са част от постъпилото в галерията дарение от г-жа Марта Левчева – дъщеря на Дора Бонева.

Специален гост на събитието ще бъде Маестро Минчо Минчев, който провежда Майсторски клас в

Габрово. Художничката Дора Бонева е от поколението възпитаници на Априловската гимназия, които оставят трайни следи в българската и световна култура. Тя е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, човек раздвоен между таланта на музикант и диригент, и кариерата на търговец, и директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Бонев е голям приятел на композитора Петко Стайнов.

Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите и организирането на театрални постановки намират време да рисуват. Това са Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство.

Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта – така откровена и чиста, на моменти звучаща като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх. Дора Бонева завършва Художествената академия в София, където учи живопис в класа на академик Дечко Узунов. Участва във всички общи национални изложби и в редица български представяния в чужбина.

Получава награди за своето творчество от Съюза на българските художници, от Софийската община, от културния институт „Солензара“ в Париж, сребърен медал от Френската академия за изящни изкуства и др. От 1981 г. е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и култура със седалище в Париж.

През 1989, 1990 и 1993 г. участва в Есенния салон в Париж. Избрана е като гостуващ художник за сезона 1994 –1995 г. от „Грифис арт център“ в Ню Лондон, Кънектикът, САЩ. От 1996 г. е член на борда „Грифис арт център“. От 2008 г. е член на академия „Орфей“. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в много галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.

Зареди още

Култура

Дряново посреща изложбата „Майстори на рисунката“

Published

on

Исторически музей – Дряново и Художествена галерия Стара Загора представят изложбата „Майстори на рисунката – Съвременна българска графика“. Тя ще бъде открита на 3 април от 17.30 часа в Икономовата къща.

Експозицията включва близо 60 графики и рисунки на едни от най-значимите български художници. Сред имената на представените творци личат тези на“ Владимир Димитров – Майстора, Никола Танев, Никола Кожухаров, Георги Лечев, Стоимен Стоименов и други изтъкнати художници.

Творбите, подбрани от богатия фонд на Художествена галерия Стара Загора, проследяват развитието на българската графика и представят разнообразие от стилове и техники.

Експозицията е представителна ретроспекция на съвременната българска графика и рисунка, като творбите са разпределени в две изложбени пространства, сподели Антон Антонов, художник и уредник в ИМ-Дряново.

Графиките са експонирани в Икономовата къща, а рисунките могат да бъдат разгледани в залата за временни експозиции „Колю Фичето“ в ИМ – Дряново.

Тази изложба е част от културния обмен и сътрудничеството между ИМ – Дряново и Художествена галерия Стара Загора. Изложбата ще бъде достъпна за посетители през целия месец април 2025 г.

Зареди още

Култура

Три музея представят изложба, посветена на градския бит

Published

on

Изложбата „Всекидневие и стил – етнография на града“, която може да бъде разгледана в РЕМО „Етър“, представя навлизането на градския бит в живота на българите. Това се случва първо в Русе и Пловдив, а малко по-късно с развитието на индустрията и в Габрово.

В изложбата са показани предмети от бита, както ежедневни, така и луксозни. Посетителите могат да видят телефонен апарат, прибори за хранене, градски мъжки и дамски дрехи и аксесоари към тях, бръснач, табакери, музикални инструменти, нотни тетрадки и много други интересни за посетителите културни ценности.

Три музея, членове на Българския национален комитет на ИКОМ, се обединиха, за да представят тази толкова интересна и просвещаваща хората изложба – РЕМ – Пловдив, РИМ – Русе и РЕМО „Етър“.

„Всекидневие и стил – етнография на града“ е разположена в Музейния център на РЕМО „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица