Свържи се с нас

Култура

„Докоснати от градините“ на Игната Василева в галерия Видима

Published

on

снимка: Галерия „Видима“

Във вторник, 12 март, от 17:30 ч. в галерия „Видима“ севлиевци ще бъдат „Докоснати от градините“ на Игната Василева.

Изложбата ще бъде посветена не само на настъпващата пролет и на празника на дамите 8-ми Март, но и в памет на покойната Ирина Колбасова.

Ирина и Игната планират заедно тази изложба преди повече от година и половина.

Новата изложба ще покаже над 20 живописни платна на авторката, посветила живота си в изучаване на флората и фауната.

Картините на Игната Василева ни потапят в атмосферата на най-красивите градини създадени от човека в стремежа му да наподоби митичния рай.

В нейните картини светлината на слънцето и мелодиите от аромати са задължителни. В далечината се чуват ръмежът на дъжда или фонтаните, шумуленето на листата, жужащите пчели, свирещите цикади, песента на птиците…

снимка: Галерия „Видима“

Завършила частната академия за изящни изкуства „Жул Паскин“ в София през 1996 г. с преподаватели Долорес Дилова, Огнян Цеков и проф. Николай Майсторов, Игната Василева до момента има реализирани над 20 самостоятелни изложби и два собствени кураторски проекта. Освен член на съюза на българките художници, тя е член и на българското дружество за защита на птиците.

снимка: Галерия „Видима“

Игната Василева пресъздава в своите творби своето впечатление от редица известни паркове, кралски и ботанически градини, които лично посещава и изучава. Сред тях са градините на Фердинанд, ботаническите градини в Ню Йорк, Венеция, Корфу, Холандия и др. Неизбежно Игната е погълната и от историята на тези места, някои от най-старите в Европа са на повече от пет века. Тази страст на авторката се обогатява от дълбоки познания по средновековна и антична литература и изкуство от Западна Европа, Византия и Далечния Изток, дори е посветена в тайнствата на японската чайна церемония.

снимка: Галерия „Видима“

Подходът на авторката е искрен, поетичен, възторжен, реалистичен и лаконичен. В творбите си Игната Василева умишлено комбинира цветя, птици и насекоми, които познава не само като ботаник и зоолог, но и като философ. С познанията си за тяхното дълбоко значение в символиката на древните култури нейните творби се превръщат в закодирани съобщения за добро, любов, здраве, щастие, благоденствие и дълголетие. Например розата и щиглеца са едни от най-широко разпространените християнски символи в средновековното изкуство (от плаката). Игната Василева използва ефекта на едрите форми, често с пастелни, но искрящи цветове, а златните фонове могат да се разглеждат като препратки към източно православната стенописна традиция.

снимка: Галерия „Видима“

За себе си казва, че е страстен поклонник на природата! „Когато една градина докосне моето сърце, тя започва да влияе върху мислите и настроенията ми. Един вихър, който носи аромати, цветове, светлина и оставя отпечатък в душата ми.“ А опазването на природата е нейна мисия! „Рисувам възхвали. Ако покажа на хората колко е прекрасна природата, значи съм постигнала нещо, колкото и малко да е то!“


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Гран При, 4 първи и 3 специални награди за пианистките на МК „Весела“

Published

on

Четири млади пианистки от Музикален клуб „Весела“ постигнаха изключителен успех на Международния конкурс „Вивапиано“, който се проведе на 5 и 6 април в концертните зали на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.

Адриана Кънева (11 клас), Полина Флориду (10 клас), Ай Хасегава (9 клас) и Мира Русинова (8 клас) завладяха сцената със своите музикални изпълнения, които впечатлиха международното жури и им донесоха блестящи отличия – четири първи награди, три специални отличия и най-високото признание на конкурса – Гран при.

Всички четири участнички спечелиха първи награди с почти максимален брой точки, което ги нареди на върха в класирането на техните възрастови групи. Техният успех е поредното доказателство за високото ниво на подготовка и вдъхновената работа под ръководството на клавирния педагог Весела Пенева.

Носителката на Гран при – Адриана Кънева, заслужено бе отличена с най-престижната награда на конкурса. Това признание ѝ отваря възможността да се изяви като солист със симфоничен оркестър. Освен това, Адриана бе удостоена и с две специални награди: „Андрей Стоянов“ и наградата на Съюза на българските композитори.

Ай Хасегава, която съчетава с лекота музиката с успехи в химията и математиката, получи една от специалните награди – покана за концертно участие в Люксембург. Талантът и многопосочните й умения са истинско вдъхновение.

Полина Флориду впечатли журито със своя сценичен опит и умело подбран нов репертоар. Нейната конкурсна програма й донесе заслужена първа награда, която е резултат от труд, вдъхновение и артистичност.

Мира Русинова, която участва в музикални конкурси едва от една година, показа завидна подготовка и талант, като спечели първа награда с най-високия бал в своята възрастова група – 97 от възможни 100 точки!

„Невероятна е радостта ни от постигнатия прекрасен резултат и високата оценка, която журито даде за представянето на нашия музикален клуб“, сподели преподавателката Весела Пенева. „Щастие за мен и децата е да видим плодовете на вложения от нас труд! Момичетата за мен са истински герои, защото за всяко музикално състезание са необходими много, много качества, освен стабилната подготовка. Аз се гордея със своите възпитаници и искам да поздравя най-специално и сърдечно новите четири победителки от конкурса „Вивапиано“-2025, както и семействата им, които безрезервно ги подкрепят! Без съдействието на родителите, този успех би бил немислим!“, добави още тя.

Зареди още

Култура

Млада габровска авторка ще представи дебютния си роман

Published

on

Предстои ново интересно събитие в РБ „Априлов-Палаузов“. На 9 април, сряда, от 17.15 часа ще започне срещата с Ваня Бойчева – млад човек от Габрово, влюбен в книгите съвременен автор с категорична заявка за литературен успех и в бъдеще. Тя е родена, живее и работи в Габрово.

Ваня Бойчева споделя, че нищо в живота не е случайно – върволица от дребни на пръв поглед случки я отвежда до срещата й с нейната любима писателка Даян Шаер, гостувала на габровската четяща публика, автор на популярните заглавия „Има ли места в Рая“, „Дъщерята на времето“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата на времето“, „Събуди твореца в теб“ и най-новият й роман „Любовта отзад напред“, с който габровци ще се срещнат на 10 април 2025 година, отново в библиотеката.

Точно Даян Шаер е човекът, който с професионализъм и вяра оказва нужната подкрепа на Ваня Бойчева и я подтиква категорично към издаването на нейния дебютен роман – „Грехът на монаха“, получил вече признание и популярност сред мнозина.

Ваня благодари и на други двама творци на полето на книгата днес – Боян Боев, авторът на „Сайбиева невеста“, „Последна молитва“ и др., и на Соня Хачикян, създателят и управител на книгоиздателство „Лемур“, чрез което „Грехът на монаха“ идва „на бял свят“ през ноември 2024 година. Ваня Бойчева пише своя роман в продължение на повече от две години. Художествен редактор и издател на книгата е Даян Шаер.

Една мисъл се появява у Ваня още в началото на писателския процес и бързо се превръща в решение – нейната първа книга да бъде с благотворителна кауза – по-голямата част от събраните от продажбите суми ще бъдат дарени за възстановяване на нуждаещи се от това православни храмове по българските земи.

Ваня Бойчева подкрепя по този начин и реализацията на проекта на Радослав Първанов, наречен „Счупената вяра“, откъдето идва идеята да започне този мащабен процес по даряване нов живот на знакови за българската история и народност християнски храмове.

Първите средства от продажбата на книгата „Грехът на монаха“ ще бъдат дарявани за възстановяването на църквата „Св. Йоан Рилски“ в с. Горни Угорелец, община Севлиево.

Зареди още

Култура

Книгата „Царска България“ ще бъде представена в Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)” с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се състои на 10 април, четвъртък, от 17.30 часа в Залата за временни изложби в експозиция „Кольо Фичето“ на Исторически музей – Дряново.

Монографията разглежда важен и често пренебрегван период от българската история – времето на Царска България. Темата за монархическата институция в страната постепенно преодолява дългогодишната си табуираност и започва да се утвърждава като значим елемент от съвременната българска историография. След 1989 г. интересът към този исторически пласт нараства, а последното десетилетие бележи задълбочено внимание и нови изследвания.

Книгата на проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов има за цел да систематизира знанията за българския владетелски двор, да представи личностите, институциите и функциите му в периода 1879–1946 г., както и да провокира дискусия относно значението и наследството на Царска България.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица