Свържи се с нас

Крими

Фискалният борд ще изхвърли България от ЕС

Published

on

Дали България ще изпадне от икономическата карта на Европейския съюз заради идеите на Симеон Дянков?

Идеята на финансовия министър Симеон Дянков за въвеждането на фискален борд в България поразително бързо получи сериозна политическа подкрепа. Освен традиционните поддръжници на подобна идея – СДС и ДСБ, плановете на Дянков бяха подкрепени от РЗС на Яни Янев и “Атака” на Волен Сидеров. В подкрепа на идеята се обявиха и редица независими депутати. Въпреки че без съгласието на ДПС и БСП предлаганите промени в конституцията няма да минат, поразително бързото обединение на доскоро яростно конфронтиращи се политически сили около една неясна идея, изглежда твърде съмнително и опасно. Ще отбележим още, че фискалните ограничения, които се опитва да наложи правителството, нямат аналог в Европейския съюз (ЕС).

Фискалният борд е нещо като

еманация на десния популизъм

– замразяване на държавните разходи до около 37-38% от БВП, невъзможност за увеличаване на преките данъци без квалифицирано парламентарно мнозинство от две трети, ограничаване на бюджетния дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), а на държавния дълг до 40%.

Първото нещо, което прави впечатление, е произволността на повечето от предлаганите параметри. Като изключим бюджетния дефицит, който съвпада с изискванията на ЕС и еврозоната, останалите параметри не са обосновани по никакъв начин. Не е ясно дали българската икономика може да се развива при ограничаване на държавния дълг до 40% от БВП, предвид сериозното недофинансиране на пенсионната система. Някои български икономисти вече изказаха опасения в тази насока.

Най-сериозният риск обаче e предложението за ограничаване на преразпределителната функция на държавата до 37-38% от БВП. Този праг е с няколко процентни пункта над това, което се преразпределя в момента. Министерството на финансите не е предоставило никакви разчети, с които да обоснове, че точно това ограничение е оптимално за България.

Освен това, най-елементарните сравнения показват, че ако възприеме подобни ограничения на преразпределението, извършвано от държавата, България ще се отдалечи значително от средните параметри, характерни за ЕС. През последните години делът на държавните приходи на страните-членки на еврозоната, към която ние се стремим, е около 45% от БВП, докато делът на разходите надминава 50%. Това означава, че ако възприемем ограниченията на Дянков, държавното преразпределение ще бъде от порядъка на десет процентни пункта или около 20%, под средното за еврозоната.

Възниква въпросът, можем ли да се позволим това?

България, както е известно, е

най-бедната страна в ЕС.

Ние заделяме от държавния бюджет за образование, здравеопазване, пенсии и научни изследвания значително по-ниски суми от напредналите страни в ЕС, при това както като дял от БВП, така и, в още по-голяма степен, като абсолютни числа. Ако ограничим още ресурсите, които държавата отпуска за развитието на тези стратегически важни сектори на икономиката, можем единствено да задълбочим изоставането си от останалите държави-членки на ЕС.

Съкръщаването на държавните разходи не може да бъде компенсирано чрез използването на средства по линията на структурните фондове на ЕС по две причини. Първо, тези средства са ограничени, а и се усвояват бавно. Второ, ресурсите на общноста са предвидени като допълнение към националните усилия. Всяко ограничаване на нашите разходи ще доведе единствено до свиване и на помощта от ЕС.

Следователно, ако ограничим държавните разходи и намалим гъвкавостта на фискалната политика чрез въвеждане на ограничения за бюджетния дефицит, държавния дълг и възможността при необходимост да увеличаваме подоходните данъци, ние ще поставим българската икономика в състояние на деградация и разруха. Не бива да забравяме, че през последните 20 години България прави именно това – намалява държавното преразпределение, ограничава данъците, съкращава държания дълг, като генерираше същевременно и значителни фискални излишъци. Резултатът от всичко това е последното място по икономическо развитие в ЕС.

Идеологията на ограниченията,

предлагани от Дянков, е ясна.

Доцент Ганчо Ганчев е доктор по икономика, председател на Научния съвет на Института за икономика и международни отношения.

Доцент Ганчо Ганчев е доктор по икономика, председател на Научния съвет на Института за икономика и международни отношения.

Вместо структурна политика, провеждана от държавата, каквато изисква от нас ЕС чрез своя план “Европа 2020″, България трябва да заложи на привличането преки чуждестранни инвестиции. Според Дянков България следва да стане страната с най-ниски данъци, респективно с най-ниско преразпределение на националния доход в ЕС, което ще доведе да приток на външни капитали и висок растеж.

Проблемът при подобни стратегии е в това, че не работят. Точно след въвеждането на десетпроцентното подоходно облагане и намаляването на корпоративното подоходно облагане, именно чуждестранните инвестиции се свиха катастрофално. Проблемът е това, че чуждият капитал отива в страни с висок растеж, квалифицирана работна сила и устойчиви социално-осигурителни системи. Тези условия не могат да бъдат създадени, без адекватна структурна политика и необходимото за целта преразпределение на БВП. Ако възприемем стратегията “Дянков” няма да можем да бъдем адекватен партньор на останалите страни-членки на ЕС, като същевременно няма да привлечем достатъчен обем преки чуждестранни инвестиции.

Аргументи БГ

Крими

Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 3 пътнотранспортни произшествия, при едно от тях е пострадал водач на МПС. За седмицата са констатирани общо 1 253 нарушения, от тях 815 за превишена скорост, това каза на брифинг ст.инсп. Момчил Григоров, началник група в сектор „Пътна полиция“.

През периода са установени двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни. Контролните органи са съставили общо 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, 2 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 2 за отнемане предимство на пешеходец, 2 за неправилен превоз на деца в автомобила.

Наложените глоби с фиш са 382, като от тях 27 са на пешеходци, 87 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 2 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС; санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20.11.2024 г. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

В периода от 21 до 30 ноември ще се проведе кампанията „Безопасно шофиране през зимата“, която е насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и осветителните системи.

На 20 ноември ще се проведе специализирана полицейска операция по метода на „Широкообхватен контрол“ с участие на структури с контролни функции и извършване на всеобхватен контрол над водачите и МПС. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. На въпрос, поставен на предходния брифинг относно броя на настъпилите пътнотранспортни произшествия в района на ул.“Лазурна“ в Габрово, ст.инсп. Григоров отговори, че през 2022 г. в участъка е настъпило едно ПТП с пострадал водач на МПС, при което МПС се удря в стълб от бивша тролейбусна мрежа.

През 2023 г. също е настъпило едно ПТП с материални щети и участие на едно МПС. През 2024 г. са настъпили две ПТП: едното е с пострадал водач на МПС, а второто е от 6 ноември с четирима пострадали.

Зареди още

Крими

Габровец с „Порше“ осъмна без книжка след почти 3 промила

Published

on

54-годишен габровец остана без шофьорската си книжка, след като бе заловен зад волана с почти 3 промила алкохол.

Мъжът бил спрян за проверка във вторник, 12 ноември, малко преди полунощ. Тогава екип на полицията, патрулиращ по ул.“Свищовска“ отбил лек автомобил „Порше“.

При проверката за алкохол на водача се оказало, че мъжът седнал да управлява след употреба. Дисплеят на техническото средство изписан резултат от 2.93 промила в количеството издишан въздух.

Мъжът е дал кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост на пътя само за седмица

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 14 пътнотранспортни произшествия. За седмицата са констатирани общо 1585 нарушения, от които 1025 за превишена скорост. Това каза на брифинг ст.инсп. Пенчо Пенчев, началник група в сектор „Пътна полиция“

За периода е установен един водач, шофирал след употреба на алкохол и един след употреба на наркотични вещества, а друг един водач е отказал да бъде тестван за наркотици.

Контролните органи са съставили общо 49 акта, като от тях 16 за неизползване на обезопасителен колан, 4 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 1 водач е установен да управлява автомобил, след като СУМПС му е било отнето.

Наложените глоби с фиш са 511, като от тях 17 са на пешеходци, 98 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 23 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС. санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20 ноември, напомни още инсп. Пенчев. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

На 17 ноември ще бъде отбелязан и Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Продължават подготвителни мероприятия за предстоящия зимен сезон и поддържането на пътната мрежа на територията на област Габрово.

През настоящата седмица ще се проведе полицейска операция по линия на ROADPOL, насочена към водачите на товарни автомобили и автобуси. В акцията ще се включат и служители на ООАА и Инспекция по труда. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. От началото на годината са регистрирани 56 тежки ПТП, при които са ранени 56 души, загиналите са двама. От началото на месеца е регистрирано едно тежко ПТП с четирима ранени.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица