Свържи се с нас

Крими

ПРАВАТА НА ЧОВЕКА СА ПРИОРИТЕТ В НОВИЯ ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКА КОНФИСКАЦИЯ

Published

on

Фундаментът, създаден със закона „Петканов” за защита на правата на проверяваните лица се запазва.

Конфискацията на имущество придобито от престъпна дейност се извършва само от съд по общите правила и ред на гражданския процес. При условията на състезателно исково производство, на три инстанции проверяваното лице може да ползва целия арсенал от доказателства, предвиден  в ГПК, за да докаже, че е придобило със законни пари установеното имущество.

В хода на делото за отнемане провеждащият първата фаза на производството държавен орган е само равнопоставена с проверяваното лице страна. За да започне производството, следва да съществува определено в закона формално основание. До сега – уведомление от прокурор за образуваното наказателно преследване за тежко престъпление по което лицето е привлечено като обвиняем. А за да се навлезе в съдебната фаза – влязла в сила осъдителна присъда.

Запазват се редица институти от действащия закон, които са типични за гражданската конфискация – възможност проверката и отнемането на имущество на субекти, свързани по различни признаци /роднини, контролирани юридически лица и др./ с проверяваното лице, деец на престъпна дейност, обявяване за недействителни спрямо държавата на сделки, с които проверяваното лице се разпорежда с имуществото, придобито от престъпна дейност, за да се постигне укриването или предотвратяване на отнемането му; възможност за стартиране на процедурата за гражданска конфискация с привличане на обвиняемия, но не за всяко престъпление, а само за тежки умишлени престъпления, изрично посочени в закона. Би било неправилно , а и никой не предвижда това, проверката да се провежда за извършени по непредпазливост пътнотранспортни произшествия или за умишлено извършено самоуправство.

Въвеждат се редица нововъведния в това число за защита на граждански права?

Първо, мит е,че едва ли не всяко българско семейство или гражданин попада под ударите на новия закон. Действително осъдителната присъда отпада като задължително условие, за започване на делото за отнемане. Тази промяна следва логиката на самото производство за гражданска конфискация. Влизането в сила на осъдителна присъда по наказателното дело не доказва престъпен произход на имуществото, както оправдателната не доказва законен произход.

Фактите, които се доказват и установяват от съда са изцяло икономически и те са – какви са били законните доходи и разходите на лицето и семейството му през определен период, разполагал ли е със законен източник за придобиване на съответното имущество и т.н. Тези факти нямат нищо общо с обстоятелствата, които се доказват в наказателното производство /има ли деяние, което съставлява престъпление, извършено ли е от обвиняемото лице и т.н./. По действащия закон се натрупа трайна съдебна практика, според която не е необходима причинно-следствена връзка между изпълнителното деяние на престъплението, за което лицето е осъдено и имуществото, за което се претендира гражданска конфискация.

Производството , обаче може да се проведе само , ако има поне едно от няколко формални основания , изрично посочено в закона. Срещу всеки български гражданин не се образува дознание за тежко умишлено престъпление и не може да бъде деец на митническо нарушение, нарушение на Закона за конфликт на интецеси или за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности. Основната цел на този закон е ъндърграунда и лицата със системно неправомерно поведение. Част от административните нарушения, които са формален повод за стартиране на процедурата могат да бъдат извършени само от лица, които са във властта

Има и друго. По действащия закон, ако наказателното преследване приключи с влязла в сила оправдателна присъда, производството за отнемане се прекратява незабавно, обезпечителните мерки се вдигат и гражданско дело за отнемане не се провежда.

Второ,  идеята да се отнема несъответствието между установените разходи и законни доходи сякаш е подценявана в обществения дебат. По действащия закон и според съдебната практика при наличие на разлика между легалните доходи и разходите на лицето, която надхвърля 400 МРЗ в полза на разходите се постановява отнемане на цялото установено имущество.

Промяната на активите, които могат да бъдат отнемани е значителна. По проектирания нормативен акт се предвижда предмет на отнемане да бъде не цялото имущество, а разликата между разходите и законните доходи, съставляваща въпросното несъответствие. Такъв подход би бил по -прецизен и съобразен с принципа за неприкосновеност на частната собственост. Всяко имущество, за което се установи законен източник остава собственост на неговия притежател. По същество с изменението се предвижда предмет на отнемане да бъдат само онези активи, за които не се установи законен източник.

Трето, предвижда  и регламентация на участието на адвокат на проверяваното лице в първата, административна фаза на производството.

Четвърто , всички съществени действия , които се извършват в първата фаза на производството – обезпечения, сваляне на банкови тайни, претърсване и изземване се осъществяват след съдебно разрешение и контрол.

Ключът за рабирането на гражданската конфискация и от тук за градежа на новото законодателство е обстоятелството, че това не е наказание по Наказателния кодекс. Да, отнемането на престъпно имущество е специфична неблагоприятна последица от визирано в закона неправомерно поведение, но това е процедура която е част и се урежда от административното и гражданското право и процес. Тук отношенията и предмета на доказване са преди всичко икономически, а не свързани с престъплението или вината. И най-вече окончателното решение има или няма условия за отнемане по конкретен казус е предоставен на независимия българския съд.

Реформа на материята на гражданската конфискация е наложителна с цел по-голяма ефективност и  резултатност на това законодателство.

Обществото да реши дали да се примири с оправдателните присъди на Маргините и други подобни или да даде подкрепата си за ново законодателство, което да проверява само закоония произход на имуществото им.

Новото законодателство е наложително и поради дефицита на справедливост, който всички сме убедени че съществува в България.

Николай Николов

Юрист

Крими

Поредна седмица с над 1 000 нарушения на пътя в региона

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 3 пътнотранспортни произшествия, при едно от тях е пострадал водач на МПС. За седмицата са констатирани общо 1 253 нарушения, от тях 815 за превишена скорост, това каза на брифинг ст.инсп. Момчил Григоров, началник група в сектор „Пътна полиция“.

През периода са установени двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни. Контролните органи са съставили общо 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, 2 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 2 за отнемане предимство на пешеходец, 2 за неправилен превоз на деца в автомобила.

Наложените глоби с фиш са 382, като от тях 27 са на пешеходци, 87 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 2 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС; санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20.11.2024 г. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

В периода от 21 до 30 ноември ще се проведе кампанията „Безопасно шофиране през зимата“, която е насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и осветителните системи.

На 20 ноември ще се проведе специализирана полицейска операция по метода на „Широкообхватен контрол“ с участие на структури с контролни функции и извършване на всеобхватен контрол над водачите и МПС. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. На въпрос, поставен на предходния брифинг относно броя на настъпилите пътнотранспортни произшествия в района на ул.“Лазурна“ в Габрово, ст.инсп. Григоров отговори, че през 2022 г. в участъка е настъпило едно ПТП с пострадал водач на МПС, при което МПС се удря в стълб от бивша тролейбусна мрежа.

През 2023 г. също е настъпило едно ПТП с материални щети и участие на едно МПС. През 2024 г. са настъпили две ПТП: едното е с пострадал водач на МПС, а второто е от 6 ноември с четирима пострадали.

Зареди още

Крими

Габровец с „Порше“ осъмна без книжка след почти 3 промила

Published

on

54-годишен габровец остана без шофьорската си книжка, след като бе заловен зад волана с почти 3 промила алкохол.

Мъжът бил спрян за проверка във вторник, 12 ноември, малко преди полунощ. Тогава екип на полицията, патрулиращ по ул.“Свищовска“ отбил лек автомобил „Порше“.

При проверката за алкохол на водача се оказало, че мъжът седнал да управлява след употреба. Дисплеят на техническото средство изписан резултат от 2.93 промила в количеството издишан въздух.

Мъжът е дал кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост на пътя само за седмица

Published

on

През изминалата седмица на територията на област Габрово са настъпили общо 14 пътнотранспортни произшествия. За седмицата са констатирани общо 1585 нарушения, от които 1025 за превишена скорост. Това каза на брифинг ст.инсп. Пенчо Пенчев, началник група в сектор „Пътна полиция“

За периода е установен един водач, шофирал след употреба на алкохол и един след употреба на наркотични вещества, а друг един водач е отказал да бъде тестван за наркотици.

Контролните органи са съставили общо 49 акта, като от тях 16 за неизползване на обезопасителен колан, 4 за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, 1 водач е установен да управлява автомобил, след като СУМПС му е било отнето.

Наложените глоби с фиш са 511, като от тях 17 са на пешеходци, 98 са за неспазване на пътни знаци и маркировка, 23 за неизползване на обезопасителен колан от пътници в МПС. санкционирани са 2 водачи на ИЕПС.

В ход е вторият етап от акция „Зима“, като той ще продължи до 20 ноември, напомни още инсп. Пенчев. Кампанията е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Контролната дейност на „Пътна полиция“ ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение. Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).

Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.

На 17 ноември ще бъде отбелязан и Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Продължават подготвителни мероприятия за предстоящия зимен сезон и поддържането на пътната мрежа на територията на област Габрово.

През настоящата седмица ще се проведе полицейска операция по линия на ROADPOL, насочена към водачите на товарни автомобили и автобуси. В акцията ще се включат и служители на ООАА и Инспекция по труда. Продължават специализираните полицейски операции с ротация на екипи между структурните звена в ОДМВР-Габрово.

В училищата се провеждат беседи по безопасност на движението за учебната 2024/2025 г. сред учениците от първи до четвърти клас. От началото на годината са регистрирани 56 тежки ПТП, при които са ранени 56 души, загиналите са двама. От началото на месеца е регистрирано едно тежко ПТП с четирима ранени.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица