Новини
Докато ги има… Празник на Вонещата вода
Минавайки по Хаджицоневия мост, първото село, което се отделя вляво от пътя за местността Узана, се казваше Червен бряг, а днес е квартал на Габрово и носи името Радецки, което идва от преминаването на руския генерал Радецки по време на Руско-турската Освободителна война.
От там също е минавал по балканските ридове пътят за връх Столетов (Свети Никола). Днес се гради новият обходен път за южна България. Край река Козещица е имало много ханчета, в които нощували пътниците, тръгнали за пазарите в Казанлък и Стара Загора. Затова и хората го наричали Ханищата.
В някогашното село Червен бряг е открита Лековита вода. Разказите и преданията за нея са, че от далечна Тракия някой си отец Серафим имал дъщеря, която била много красива, но с болни очи. Какво ли не правил отецът, къде ли не ходил, за да възвърне зрението на едничката си рожба. Все не успявал да открие лек. Последно минал и през търновското село Кованлъка, днешното Пчелище. Но народният лечител там му казал, че не може да се справи с този проблем. Тогава отец Серафим отчаян поел пътят си към дома. Минавайки през Хаджицонев мост за Тракия, поседнали на една поляна да си отдъхнат от дългия път. Докато отмаряли конете, дъщеря му започнала да бере цветя и неусетно стигнала до изворче, чиято вода миришела на барут. Тя си наплискала очите и смъдежът, който имала и течащата гной спрели изведнъж. Опитала пак да се наплиска и почувствала истинско облекчение. Извикала от радост на баща си, че е открила „ЖИВАТА ВОДА“. Отец Серафим решил да се върнат до Габрово и да дадат на архиерейския наместник Стефан Станимиров път жълтици, за да построи на мястото на изворчето кладенец. Поп Стефан също завел неговата дъщеря Донка там, която имала неизличими пъпки. Умивайки си лицето няколко пъти – дни наред с тази вода, пъпките изчезнали.
Местните хора и с волята на двамата църковни служители построили кладенец. В Деня на Света Марина през 1890 година на 17 (29) юли Чешмата, с кладенеца, били официално открити. На този ден във Вонещата вода, както я наричали местните, се правил всяка година сбор.
Хората се събирали и ритуално си измивали болните очи, пиели от водата, за да лекуват болните си стомаси и бъбреци. През годините дъщерята на поп Стефан – Донка Станимирова, а по мъж Йосиф Стомонякова, се грижила за чистотата на този кладенец.
През месец март тази година започна инициативата от четиримата доброволци: Христо Лалев, Иван Попов, Христо Тодоров и Иванка Паричева за опазване на завещаното от дедите ни.
Последваха ги с труда си Евгений Спасов – Даскала, Борислав Драголов, Пламен Николов, Панайот Минков, Александър Пешев, Петър Петров, Иван и Жана Ковачеви. За доброто дело и облагороденото място, със средства и материали, допринесоха и Александър Янев, Ангел Колев, Гани Петкова, Таня Попминкова, Тихомир Атанасо, Цоньо Гатев, Христо Лолев, Владимир Мляков, Елена Метев, Румен Ганчев, Тихомир Петков, Нели Недевска, Пламен и Иванка Иванови, Петър Андреев.
В навечерието на Празника Света Марина, благодатното място от Природата, беше посетено от нашите верни приятели и пазители на околната среда туристическо дружество „Узана“, от ветераните участвали във войните на България, от читалищните родолюбци на кв.Лютаците, Недевци и Хаджицонев мост и много граждани, дошли, за да почетат лековития извор.
Свещеник Цветан Спиров отслужи водосвет за празника, а както някогашната традиция Габровското архиерейско наместничество раздаде курбан за здраве.
Спирането, успокояването и оставането в покой са необходимите условия за изцелението ни. Ако не умеем да спрем и да осъзнаем богатствата на Природата – разрушителното ни поведение ще продължава своя препускащ ход.
А ние имаме потребност от изцеление. През последните години много хора забравиха за щедростта на предците ни и си служат, и чакат, на средства от друго място или някой нещо да направи, а друг да му намери единствено кусурите, както казват старите хора.
Хубаво е, че има и такива българи, с активна гражданска позиция, които продължават заветите на дедите ни „На ползу роду“.
Остава ползващите водата и мястото за отдих да зачитат труда на всички нас, които сме мотивирани да работим за това начало с продължение.
Автор: Тодорка Мирчева,
Кметски наместник на Кметско наместничество Зелено дърво.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Благотворителен боксов турнир в Габрово: Надежда за Краси
На 22 декември, неделя. спортна зала „Орловец“ в Габрово ще бъде домакин на благотворителен боксов турнир, в подкрепа на Краси. Турнирът ще започне в 14.00 часа, а входът е само 10 лв, като всички събрани средства ще бъдат дарени за каузата.
Събитието се организира със съдействието на Община Габрово и обещава да обедини спортната общност и гражданите около една благородна цел – да дадем шанс за по-добро бъдеще на Краси.
Специален гост на турнира ще бъде Григор Саруханян, който със своята страст към спорта и отдаденост на каузите заема важно място в събитието.
Желаещите да участват в турнира могат да се запишат до 13 декември 2024 г. на телефон: 0888 720 250.
Краси и семейството му са от Плачковци. На 24 юни тази година семейната им ваканция се превръща в кошмар, когато той и баща му претърпяват катастрофа. За съжаление, бащата на Краси губи живота си, а младото момче оцелява, но с тежки наранявания. След животоспасяваща неврохирургична операция в Пловдив, лекарите установяват парализа на долните крайници и загуба на чувствителност от мишниците надолу. Въпреки мрачните прогнози в България, надежда се появява в Турската клиника ACIBADEM, която предлага интензивна рехабилитация със специализирана техника. За първоначалната фаза на лечението е необходима сума от 33 850 евро – непосилна за семейството на Краси, но жизненоважна за възстановяването му.
„Тази кауза е единственият шанс за сина ми да има по-добър живот,“ споделя майката на Краси. „Вярвам в добротата на хората и че заедно можем да постигнем това чудо.“
Не оставайте безразлични – бъдете част от това вдъхновяващо събитие и помогнете на Краси да се върне към живота, който заслужава.
Новини
ВАИКАР – номер 1 в изкупуването на стари автомобили в Габрово и региона!
Имате стар автомобил, който ви е непотребен и се чудите каква да е съдбата му? ВАИКАР ви предлага номер 1 цена за изкупуване на превозни средства в Габрово и околните райони! Независимо дали е повреден, бракуван или ретро модел, ние ще ви осигурим справедлива оценка и гарантирана печалба.
Процесът е лесен, удобен и напълно прозрачен – с ВАИКАР получавате най-доброто за вашия автомобил без излишни формалности. Допълнително, ако имате нужда от пътна помощ или автомобил под наем, ние сме тук, за да ви помогнем.
Не губете време – обадете се на +359 999 009 008 и изберете услугата, която е номер 1 в Габрово за изкупуване на стари автомобили.
С ВАИКАР вашият автомобил е в сигурни ръце, а вие печелите!
Новини
155 години „Майчина грижа“: Каузи, проекти и благодарности!
На 21 ноември, в Деня на християнското семейство, Женското благотворително дружество „Майчина грижа“ в Габрово отбеляза своята 155-годишнина. Организацията, основана през 1869 г., е съхранила своята мисия да бъде опора за обществото, реализирайки проекти, които насърчават културното и духовното общуване, благотворителността и гражданската активност.
През 2021 г. дружеството стартира проекта „Електронен пътеводител на паметните знаци“, който събра информация за паметници и дарители в Габрово. Той бе осъществен с участието на ученици от Националната Априловска гимназия и с подкрепата на „Обществен дарителски фонд – Габрово“ и Фондация „Америка за България“. Инициативата популяризира историческото наследство и съдейства за развитието на туризма.
През 2022 г. дружеството изгради скулптурна фигура на композитора Александър Керков – първия български автор на фанфарна музика. Проектът, подкрепен от Община Габрово и дарители, събра средства чрез дарителски кампании. Той превърна пространството около скулптурата в място за отдих и почит към исторически личности.
„Майчина грижа“ реализира проекта „За качествено здраве на село“ през 2022–2023 г., който осигури медицински прегледи за възрастни хора в отдалечени села на община Габрово. Проектът се осъществи с финансовата подкрепа на Община Габрово и дарители.
Допълнително бе създадена инициативата „Не сте сами“, предоставяща продукти от първа необходимост за самотни възрастни хора по празниците.
През 2022 г. бе възстановено „Училище за родители“, където се обсъждат важни теми за настоящи и бъдещи родители.
Дружеството също подкрепи млади хора от терапевтичен център „Св. Илия“, демонстрирайки съпричастност към усилията им за преодоляване на зависимости.
Кулинарните базари, организирани от дружеството, продължават да бъдат вдъхновяващи събития, обединяващи хора, готови да подкрепят благотворителни каузи. На тях са събирани средства за деца и семейства в нужда, благодарение на щедростта на гражданите и бизнеса.
На кръгла маса на тема „Дарителството днес – традиции и предизвикателства“ организацията отбеляза значимостта на съвременната благотворителност. Събитието се проведе под патронажа на областния управител Мария Башева и привлече участници от сродни организации.
Дружеството изказа признателност към своите дългогодишни партньори – от местни институции и медии до индивидуални дарители. Благодарение на тях, инициативите на „Майчина грижа“ остават устойчиви и вдъхновяващи.
На юбилейното честване бе отправено послание: смелостта и добротата са основите на всяко успешно начинание, а традицията на благотворителността трябва да се предава на следващите поколения.
*Използваните снимки са предоставени от Държавен архив – Габрово.
-
Културапреди 7 дни
Васил Найденов ще пее тази вечер на студено в зала „Орловец“
-
Новинипреди 7 дни
150 години от рождението на Пенчо Семов
-
Икономикапреди 6 дни
Приходната администрация отбелязва професионалния си празник – Денят на Св. Матей
-
Новинипреди 6 дни
Тъжна вест: Почина Цветан Станев
-
Любопитнопреди 6 дни
„Любовната чешма“ става на 60 години
-
Кримипреди 7 дни
Габровец с „Порше“ осъмна без книжка след почти 3 промила
-
Любопитнопреди 7 дни
Как да изберем конвектор за максимална енергийна ефективност?
-
Любопитнопреди 6 дни
Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание